Turecký ústavní soud <span>zamítl žádost</span> o zákaz vládní AKP

Zahraničí
30. 7. 2008 17:40
Premiér a šéf AKP Erdogan si nové místo hledat nemusí.
Premiér a šéf AKP Erdogan si nové místo hledat nemusí.

Premiér a šéf AKP Erdogan si nové místo hledat nemusí.Turecký ústavní soud dnes po třídenním projednávání zamítl žádost o zákaz činnosti vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) kvůli jejím údajným islamistickým aktivitám namířeným proti laickému charakteru státu. Soudci ale rozhodli o finančním postihu AKP.

"Soud rozhodl, že Strana spravedlnosti a rozvoje nebude rozpuštěna," prohlásil v Ankaře před novináři jeho předseda Hasim Kiliç. Upřesnil, že soudci poměrem šest ku pěti nevyhověli ani dalšímu požadavku zakázat 71 předním představitelům AKP na pět let členství v této straně. Kauza se týká jak premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, tak i prezidenta Abdullaha Güla.

K zákazu AKP bylo potřeba získat hlasy nejméně sedmi členů soudu.

Předseda ústavního soudu Hasim Kilic oznamuje verdikt.Ministr práce a sociálních věcí Faruk Celik z AKP vzápětí ocenil v rozhovoru pro televizní stanici CNN-Türk postoj soudu jako vítězství turecké demokracie.

Žádost o zákaz AKP i o zákaz stranického členství jejích čelních představitelů předložil ústavnímu soudu prokurátor kasačního soudu letos v březnu, soudci začali záležitost projednávat toto pondělí. Finanční postih AKP, na němž se soudci shodli, znamená, že strana nemůže čerpat část veřejných finančních prostředků, na které má ze zákona nárok.

AKP je u moci již od roku 2002 a loni v parlamentních volbách dosáhla drtivého vítězství. V posledních měsících však vyvolala silný odpor v kruzích, které si nepřejí islamizaci státu, když se pokusila legalizovat nošení muslimského šátku na univerzitách. Jde o velmi ožehavou otázku v zemi, kde více než 90 procent obyvatel vyznává islám, ale jejíž režim je přísně laický.

Turečtí policisté čekají připraveni před budovou ústavního soudu.AKP zastupuje v 550členném tureckém parlamentu přes 300 poslanců, a kdyby byla rozpuštěna, vedlo by to nejspíše k předčasným volbám, které by ovšem podle expertů opět zřetelně vyhrála.

Verdikt soudu se znepokojením očekávali jak turečtí politici, tak Evropská unie a zahraniční investoři, kteří se obávali v případě zákazu AKP politické nejistoty v Turecku a zbrzdění reforem, jež nynější vládní tábor prosazuje vzhledem k ambicím země dosáhnout v budoucnu členství v EU.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ