Turečtí experti budou vyšetřovat chemický útok v Sýrii

Zahraničí
13. 4. 2017 14:08
Evakuace obětí postižených chemickým útokem.
Evakuace obětí postižených chemickým útokem.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyslala do Turecka své experty, aby vyšetřili okolnosti chemického útoku v syrském Idlibu. Minulý týden při něm zahynulo více než 80 lidí a zraněno bylo na 400 osob. Britští experti v OPCW oznámili, že ve vzorcích odebraných na místě byly stopy sarinu.

Útok na Chán Šajchún některé země v čele s USA připisují syrské armádě, která to ale odmítá stejně jako její spojenec Rusko. Ve středu Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, jíž rada chtěla útok ze 4. dubna odsoudit. Podle Ruska neexistují žádné důkazy o vině syrské armády a Moskva požaduje řádné vyšetření. Moskva původně hovořila o tom, že letecké bomby zasáhly chemický sklad opozice.

OPCW, která sídlí v Haagu, nyní vyslala do Turecka svůj expertní tým a pověřila jej, aby shromáždil biometrické vzorky a vyslechl osoby, které útok přežily. Do Turecka po něm bylo převezeno k ošetření několik desítek lidí. Podle symptomů se hovoří o použití sarinu, což potvrzuje Turecko. Jeho ministr zdravotnictví ve středu řekl, že se v krvi a moči osob vystavených plynu při útoku našel isopropylmethylfosfonát, což je metabolit sarinu.

Britští odborníci v OPCW ve čtvrtek oznámili, že vzorky odebrané z Chán Šajchúnu obsahovaly sarin. "Britští vědci analyzovali vzorky z Chán Šajchúnu. Testy byly pozitivní na nervový plyn sarin nebo na látku sarinu podobnou," řekl zástupce britské delegaci na zvláštní schůzi OPCW v Haagu.

Organizace upozornila, že její pracovníci se mohou vyjádřit jenom k tomu, zda byly, nebo nebyly použity chemické zbraně, nikoli k otázce toho, kdo je použil. Očekává se, že skupina bude v Turecku pracovat tři až čtyři týdny.

Syrský režim byl obviněn z použití chemických zbraní proti civilistům za současného konfliktu několikrát. V roce 2013 při jednom útoku zahynuly stovky lidí a USA za to chystaly vojenskou odvetu. Sýrie tehdy přistoupila na návrh Ruska, aby se zbavila svého chemického arzenálu. Nechala ho vyvézt a zničit pod dohledem OPCW. Téhož roku pak ratifikovala konvenci o zákazu chemických zbraní. Damašek se tím vyhnul chystané americké vojenské odvetě, avšak neušel jí tentokrát. Americká armáda v pátek 7. dubna vypálila rakety s plochou dráhou letu na syrskou základnu v provincii Homs.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ