Kurdští rebelové pod palbou. Turecká armáda zahájila ve čtvrtek večer pozemní ofenzívu proti partyzánům z PKK (Kurdská strana pracujících) v severním Iráku. Informace o rozsahu operace jsou ale velmi rozporné. Zatímco turecká média mluvila dnes o až deseti tisících mužů, vysoký důstojník koaličních sil hovoří pouze o stovkách.
„Je jich mnohem méně než prapor, několik set, nejvýše...," řekl nejmenovaný důstojník agentuře Reuters o tureckých vojácích, kteří vstoupili do severního Iráku. Velení jednotek koalice situaci monitoruje.
Podle citovaného vojenského činitele jde o omezenou operaci výlučné v horské oblasti kontrolované bojovníky z PKK.
Totéž na svém webu uvádí i turecká armáda, která zdůrazňuje velký význam územní celistvosti a stability Iráku.
Její síly, jež překročily hranice, se mají vrátit v co nejkratším termínu zpět do Turecka - až splní své cíle. Počty svých vojáků účastnících se operace v Iráku turecké velení oficiálně nesdělilo.
další nejmenovaný vojenský zdroj sdělil agentuře Reuters, že vyslány byly dvě brigády. Jedna čítá 5000 vojáků; není jasné, kolik lidí hranici skutečně překročilo.
Turecká televize dnes odpoledne uvedla, že pozemní síly podporované vrtulníky Cobra postoupily až pětadvacet kilometrů do nitra iráckého území.
Rozporuplné informace, oficiálně i neoficiálně
Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí dnes řekl, že v Iráku nebyli spatřeni žádní turečtí vojáci. Prohlásil, že se Turci pokoušeli ve čtvrtek večer zahájit ofenzívu, ale "že jim v tom bylo zabráněno", protože v Iráku mají právo působit "výhradně jenom jako pozorovatelé".
Turecké vojenské letectvo podniká už od půle prosince loňského roku vzdušné útoky na domnělé tábory a pozice PKK na severu Iráku. K bombardování kurdské gerily dal armádě zelenou tentýž měsíc turecký parlament.
K odhalování a likvidaci příslušníků PKK, uskutečnila turecká armáda v minulosti na sever Iráku řadu invazí a menších výpadů. V pásu kolem společné hranice působily utajeně speciální turecké jednotky.
Američané pomáhají Turkům s monitorováním
Analytici citovaní agenturami ofenzívu považují především za zastrašující prostředek, který má zabránit oddílům PKK přejít na jaře na tureckou stranu hranice.
Ankara vyčítá autonomní kurdské vládě na severu Iráku, že nedostatečně postupuje proti partyzánům PKK, kteří tuto oblast využívají jako zázemí ve svém boji s Ankarou.
Americká armáda, která pomáhá Turecku získávat informace o pozicích PKK, hovoří o omezené pozemní operaci, která je první tureckou akcí tohoto druhu od mezinárodní invaze do Iráku roku 2003. Turecko se údajně zaručilo, že se vyhne civilním obětem.
Naopak vysoký představitel EU pro společnou zahraniční
politiku Javier Solana vyjádřili vůči postupu Ankary výhrady. Podle Solany není ofenzíva náležitou reakcí na kurdský terorismus. "Chápeme obavy Turků, ale územní celistvost Iráku je velmi důležitá," řekl. Komise EU vyzvala Turecko, aby se vyhnulo nepřiměřené vojenské operaci.
V krvavém konfliktu mezi ústřední vládou v Ankaře a PKK zahynulo od roku 1984 více než 37 tisíc lidí. Turecko, EU a USA označují PKK jako teroristickou organizaci.
Foto: Reuters a AP