V syrském městě Rakka byla přerušena dodávka vody, protože tam při náletech byla tento týden zasažena vodárna. Rakka je centrem radikálů z organizace Islámský stát (IS) a tento týden tam v bojích přišlo o život dvacet civilistů. Civilní oběti a boje jsou opět hlášeny i v Aleppu, kde ruská armáda, bojující na straně vlády v Damašku, vyhlásila každodenní tříhodinové příměří.
Arabské a kurdské oddíly zahájily poslední operaci proti radikálům, kteří zbyli ve městě Manbidž. Džihádisté odsud podle různých zdrojů unesli dva tisíce civilistů. O Manbidž proti IS bojuje koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF). Minulou sobotu ohlásila, že je Islámský stát ve městě poražen a že v něm zbyly jenom malé skupinky radikálů.
Další bojovníci IS prchající z města zajali kolem dvou tisíc civilistů a ve zhruba 500 vozidlech je odvezli na své pozice asi 40 kilometrů od Manbidžu, uvedla koalice SDF. Únos dvou tisíců civilistů džihádisty potvrdila i syrská exilová organizace, která má ve válkou zmítané zemi četné informátory.
Manbidž leží u turecké hranice a vede jím trasa, kterou IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. SDF oznámila, že s pomocí letecké koalice vedené Spojenými státy zahajuje poslední útok na zbývající radikály. "Je to poslední operace a poslední útoky," řekl mluvčí SDF Šarfán Darvíš. V centru města je podle něj ještě asi 100 bojovníků IS a využívají civilisty jako lidské štíty. Při pokusu o útěk několik obyvatel zabili. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily z ohledu na civilisty.
Příměří v Aleppu
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung ruskou nabídku příměří v Aleppu kritizoval jako nepřijatelné řešení. "Humanitární přístup nemůže být pod kontrolou výlučně jednoho účastníka konfliktu," řekl. OSN je připravena pomoci civilistům, kteří v obklíčeném Aleppu uvázli, ale žádá, aby bojující strany každý týden přerušily boje na 48 hodin a umožnily bezpečné průjezdy konvojů. Steinmeier v této souvislosti řekl, že tříhodinové přerušení bojů nestačí na to, aby se dalo zabránit humanitární katastrofě.
Série leteckých úderů proti oblastem v Aleppu, které mají pod kontrolou vzbouřenci, zabila nejméně 18 lidí včetně dětí a dvou zdravotnic.
Aleppo je rozdělen na povstaleckou a vládní část. Armádě se podařilo čtvrtě ovládané povstalci obklíčit, ale povstalci si nedávno probili cestu jižní částí blokády a zajistili si průchod k posilám i zásobování. Rusko tento týden oznámilo, že počínaje čtvrtkem budou útoky každý den na tři hodiny zastaveny. Před týdnem Rusko spolu se syrskou armádou vyhlásilo otevření humanitárních koridorů, kudy mohou odcházet civilisté a také bojovníci, kteří se chtějí vzdát. OSN to ale kritizovala a požádala o pevnější záruky pro civilisty, protože útoky pokračují a vyznačené trasy nebyly dostatečně bezpečné.
Saúdskoarabská agentura SPA oznámila že v Libanonu byly zadrženy tři občanky Saúdské Arábie a sedm jejich dětí. Skupina se chtěla připojit k bojům v Sýrii, upozornil na ni manžel jedné z žen. Rijád stojí v konfliktu na straně těch, kdo bojují proti Damašku, a snaží se zabránit občanům Saúdské Arábie, aby se připojovali k IS.