Saúdská Arábie zavedla tvrdé postihy za prohledávání telefonu manžela či manželky. V případě, že se špehování prokáže, hrozí viníkovi vysoká pokuta a až rok ve vězení. Zákon se podle Rijádu vztahuje na ženy i muže a jeho cílem je chránit soukromí a morálku jedinců i společnosti. Hrozí však, že bude použit k ochraně mužů při rozvodových řízeních.
Zákony v Saúdské Arábii jsou ukotveny v islámském právu. Pokud o rozvod žádá manželka, často je podmínkou důkaz - ať už o domácím násilí či promiskuitě manžela. Právě telefon partnera v těchto situacích může být velkým zdrojem informací.
Zákon se oficiálně nazývá "proti kyberkriminalitě" a na jeho základě bude nově považováno za trestné "špehovat, zachycovat či získávat data skrze informační síť nebo počítač bez povolení". Za jeho porušení hrozí pokuta ve výši až 500 tisíc rijálů (2,7 milionu Kč) a až rok ve vězení.
"Nástup sociálních sítí měl za důsledek stabilní nárůst kyberkriminality, jako je například vydírání, zpronevěra a pomlouvání. O hackování účtů ani nemluvě," uvedlo saúdskoarabské ministerstvo kultury.
Saúdská Arábie má mnoho uživatelů sociálních sítí, v zemi zároveň nadále platí ultrakonzervativní náboženské zákony.