Japonsko v pondělí oznámilo, že tento týden uspořádá mezinárodní velrybářskou konferenci, na níž se pokusí prosadit obnovu komerčního lovu velryb. V antarktických vodách mezitím pokračovaly střety japonských velrybářů se členy organizace na ochranu životního prostředí Sea Shepherd Conservation Society. Japonští činitelé v minulých dnech obvinili tuto organizaci z "pirátských", a dokonce "teroristických" aktivit.
Tokio informovalo, že pozvalo všech dvaasedmdesát členů Mezinárodní velrybářské komise na konferenci, která se má uskutečnit od úterý do čtvrtka. Řada zemí - například Británie, Austrálie, Nový Zéland či Spojené státy - již ale účast na akci odmítla. Ekologická organizace Greenpeace ohlásila, že v den zahájení akce zorganizuje protesty. Japonsko prý nicméně očekává účast alespoň poloviny členských států.
Na konferenci nebudou přítomni ani zástupci České republiky. "Dáváme jednoznačně přednost debatě na oficiální půdě IWC," sdělil ministr životního prostředí Martin Bursík. Japonsko se podle něj snaží obejít rozhodnutí IWC o zákazu komerčního lovu.
Rybáři odůvodňují vybíjení velryb vědou
V roce 1986 bylo vyhlášeno mezinárodní moratorium na lov velryb, ale Japonsko zabíjí ročně stovky těchto mohutných savců v rámci povoleného velrybářského vědeckého programu a maso usmrcených zvířat pak prodává na jídlo. Kritikové Tokio obviňují, že vědecký program používá pouze jako záminku pro udržení velrybářského průmyslu.
Japonská plavidla nyní operují ve vodách poblíž Antarktidy a hodlají do března ulovit osm set padesát plejtváků myšoků. Jejich činnosti se rozhodli zabránit aktivisté organizace Sea Shepherd, kteří se do oblasti vydali a již dvakrát se s velrybáři střetli.
V oblasti dochází k otevřeným střetům
V pátek ekologičtí aktivisté vylili na palubu jedné z japonských lodí páchnoucí kyselinu máselnou a dva členy japonské posádky při tom lehce zranili. Dvojice nespokojenců se při konfrontaci zase ztratila na malém nafukovacím člunu, později ale byla i za asistence japonské velrybářské expedice nalezena v pořádku v ledových vodách Rossova moře.
V pondělí se loď organizace Sea Shepherd dvakrát srazila s japonským plavidlem v údajné snaze zabránit velrybářům z Japonska dostat se k hejnu velryb. Po kolizi zůstala v zádi lodi militantních ekologů asi metrová díra nad úrovní mořské hladiny. Nikdo tentokrát zraněn nebyl.
Foto: archiv