V píárové bitvě o oheň z Olympie vsadil Peking na novou strategii. K běhu s pochodní mobilizuje podél její trasy kolem světa tisíce režimu věrných krajanů, hlavně studentů. Zatím nejvýrazněji se to projevilo v australské Canbeře, kde běh štafety lemovaly tisíce jásajících Číňanů, vedle nichž téměř zanikali protibetští aktivisté.
Jeden z představitelů Australia China Association australským médiím prozradil, že výzvu k účasti na olympijské štafetě jako diváci vyslyšelo asi deset tisíc Číňanů.
Proti takovému počtu se zhruba 500 protibetských demonstrantů v ulicích Canberry nemělo příliš šancí prosadit.
Různá čínská sdružení svážela autobusy do australské metropole své krajany i z jiných měst. Páteř jásajících ale tvořili čínští studenti.
Australské organizátory olympijské štafety mohutná přítomnost čínských fanoušků her překvapila. S tím jsme nepočítali, přiznal domácími tisku jejich šéf Ted Quinlan. Čínská komunita už předtím víceméně opanovala i běh ohně z Olympie ulicemi thajského hlavního města Bangkoku.
Jeden z protibetských demonstrantů obvinil vládu v Pekingu, že Číňanům, kteří přijeli do Canberry, uhradila jak cestu, tak občerstvení. Čínská ambasáda v Canbeře to rozhodně popřela.
Pokud někdo čínský jásot v Austrálii nad blížící se letní olympiádou centrálněji organizoval, neznamenalo by to do značné míry nic jiného než převzetí metod a strategie, které používá protistrana.
Akce na podporu Tibetu provázející štafetu olympijské pochodně jsou zčásti velmi dobře, mnohdy nápaditě řízeny a přilétají na ně lidskoprávní aktivisté i přes půlku zeměkoule.
Tento víkend se ukáže, zda a v jakém počtu zmobilizoval Peking své příznivce v Japonsku, konkrétně v Naganu, kam pochodeň s olympijským ohněm dorazila dnes časně ráno místního času přes Tokio z Austrálie.
V Naganu by se v sobotu měla uskutečnit štafeta na trati dlouhé 18,7 kilometru. Nagano bylo v Japonsku pro štafetu zvoleno jako "olympijské město", které uspořádalo zimní hry v roce 1998.
Z obav před demonstracemi odpůrců čínské politiky v Tibetu vyloučili pořadatelé širší veřejnost z úvodního a závěrečného ceremoniálu, který se bude konat jen před zvanými hosty.
Na trati, jejíž absolvování má trvat asi tři hodiny, bude štafetu chránit 100 japonských policistů a pouze dva čínští ochránci.
V Naganu jsou očekávány až dva tisíce čínských studentů a dalších Číňanů žijících na japonských ostrovech, kteří štafetu podpoří.
Japonsku žije zhruba půl milionu Číňanů. Kvůli v minulosti poměrně restriktivní imigrantské politice však počet cizinců v zemi nepřesahuje 1,6 procenta.
Buddhističtí mniši v prastarém naganském chrámu Zenkodži už minulý týden odmítli, aby se jejich svatostánek stal místem startu štafety, jak bylo původně plánováno.
Odůvodnili to nesouhlasem s postupem čínských úřadů vůči jejich bratrům ve víře v Tibetu a také obavami o vlastní bezpečnost. Start proto musel být přeložen na jiné místo.
Z Nagana se pochodeň s olympijským ohněm přesune do Koreje, nejprve do Soulu, poté do Pchjongjangu.
Foto: Reuters a AP