<span>Účast světa</span> s Čínou. Vše zlé k něčemu dobré

Zahraničí
14. 5. 2008 13:57
I &quot;strýček Wen&quot; bojuje o pověst země. Čínský premiér v místě smutku.
I &quot;strýček Wen&quot; bojuje o pověst země. Čínský premiér v místě smutku.

I Tvrdý zásah proti nepokojům v Tibetu, přírodní katastrofy a skandály kolem podřadné kvality vyváženého zboží však místo toho obnažily problémy, s nimiž se potýká tamější komunistická strana, která už desetiletí řídí pevnou rukou chod státu s 1,3 miliardy obyvatel.

V únoru, těsně před oslavami začátku letošního lunárního roku, zasáhla zemi vlna mrazivého počasí. Miliony lidí uvízly na cestě ke svým rodinám, na mnoha místech byly dlouhodobě přerušeny dodávky elektřiny a čínská ekonomika utrpěla ztráty přesahující 15 miliard dolarů.

O měsíc později zasáhli čínští vojáci v Tibetu a pro vládu v Pekingu to v zahraničí znamenalo úplnou mediální katastrofu. Štafeta s olympijským ohněm směřujícím z řecké Olympie přes řadu zemí do Pekingu se změnila z čínského triumfu v prohru, ve světě proti ní protestovaly tisíce protičínských demonstrantů sympatizujících s Tibeťany.

Odstřihávání vlasů oběti kvůli pozdější identifikaci.Kritika, kterou čínskému vedení adresovaly západní vlády, ovšem narazila na nesouhlas obyčejných Číňanů vyzývajících k bojkotu zahraničních zájmů v zemi.

Od pondělního zemětřesení se postoje obou stran změnily - do Číny směřuje pomoc ze Spojených států, Evropy a Japonska, které Peking nejvíc kritizovaly, a také čínské vedení nasadilo vůči Západu smířlivější tón.

"Je to obrovská příležitost zmírnit čínskou averzi vůči západním zemím," upozorňuje Niou-ťün, který je profesorem zahraničních vztahů na pekingské univerzitě.

Čínská vláda se rychle chopila příležitosti, kterou jí pondělní katastrofa poskytla, a v televizi předvedla tisíce záchranářů, příslušníků armády a běžných lidí, jak pomáhají vyprostit z trosek budov nesčetné oběti zemětřesení.

Příbuzní naříkají nad mrtvou dívkou vytaženou z trosek školy.Na rozdíl od předcházejících přírodních neštěstí se nyní zdá, že vedení země přistoupilo k informování o rozsahu škod pondělního zemětřesení otevřeně a připustilo, že počet obětí jde do desetitisíců.

Premiér Wen Ťia-pao je vidět všude: tu utěšuje oběti, tu pobízí záchranáře. A zdá se, že vláda zřejmě může počítat s tím, že se jí podařilo získat důvěru obyvatelstva, které právě teď pociťuje dopady nebývale vysoké inflace.

Přístup čínského vedení k řešení následků přírodní katastrofy vyniká zejména ve srovnání s postupem barmské vojenské junty, která naopak udržuje v přísném utajení rozsah škod, jež minulý týden napáchal v zemi tropický cyklon, dodává agentura.

Foto: Reueters a AP

Autor: Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ