Úder a pepřák Po znásilnění studenky se Indky učí bránit

Zahraničí
7. 1. 2013 17:15
Rána na bradu (ilustrační fotografie).
Rána na bradu (ilustrační fotografie).

Zvýšenou poptávku po kurzech sebeobrany vyvolal v indické metropoli prosincový případ znásilněné a zavražděné studentky. Za poslední měsíc prý také pětinásobně stoupl prodej pepřového spreje. Studentka fyzioterapie byla 16. prosince brutálně znásilněna šesti muži v autobusu, když se se svým kamarádem vracela z kina. O 14 dní později svým zraněním podlehla.

Sedm programů sebeobrany nabízí policie v jižním Dillí. Policistky a judistky zde zdarma učí ženy, jak beze zbraní klást odpor protivníkům, uprchnout a přivolat policii.

"Učíme ženy, jak se duchapřítomně bránit. Ať už mají s sebou knihu, propisku, sprej, deodorant, šálu... vše může být použito k odražení zločinců či kohokoli, kdo ženy obtěžuje," uvedla policistka Renu Lataová.

Indky se učí bránit.Podle prodavačů se za poslední měsíc rovněž výrazně zvýšila poptávka po pepřovém spreji a v mnoha obchodech je prý vyprodán.

Experti ale varují, že proti hromadnému znásilnění se žena i s použitím výše zmíněných metod sotva ubrání.

"Dodá to ženám sebevědomí, ale pokud vezmeme v úvahu případ znásilnění 23leté studentky v Dillí, i kdyby tato dívka ovládala bojová umění, šest mužů by ji stejně přemohlo," řekl právník a aktivista Abha Singh. "V Indii je především potřeba přijmout silné zákony na ochranu žen," dodal.

Mladé ženy z 16milionové indické metropole rovněž popisují, jak se o ně příbuzní nyní víc bojí. Dvaadvacetiletá prodavačka Ašima Sagarová jezdí domů relativně bezpečným metrem, kde jsou v nočních hodinách speciální vagony vyhrazené pro ženy. Ale její matka se prý od prosincového brutálního znásilnění studentky stala téměř paranoidní.

"Opouštím pracoviště kolem deváté hodiny večer. Po zmíněném incidentu ale stačí, když se o deset minut opozdím, a matka už se děsí a telefonuje mi, zda jsem v pořádku," vypověděla.
Některé subdodavatelské firmy nabízejí svým zaměstnankyním pracujícím na směny mimořádné bezpečnostní služby.

Likvidace útočníka? Ve skutečn osti je to ale mnohem těžší, často nemožné.

"Po incidentu v Dillí zajišťujeme, aby zaměstnankyně doprovázel v nočních taxících alespoň jeden člen ochranky," řekl Anurag Mathur z nejmenované dillíské společnosti.

Podle průzkumu veřejného mínění provedeného firmou ASSOCHAM opustilo v poslední době telefonní ústředny a IT firmy množství zaměstnankyň, jiné si zkrátily závazky. Důvodem je podle odborníků i strach vycházet z domova.

Statistiky nicméně ukazují, že největší nebezpečí na ženy v Dillí číhá od členů rodiny či od sousedů. Přes 95 procent předpokládaných pachatelů znásilnění jsou osoby, které oběť znala, napsala agentura AFP. V roce 2011 bylov Indii zaznamenáno 24.206 znásilnění, přičemž toto číslo je zřejmě značně podhodnocené.

Autor: AFP, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ