Ujgury čeká <span>převýchova</span>. Rebely preventivní údery

Zahraničí
18. 9. 2008 07:36
Výcvik paramilitantních čínských jednotek proti terorismu.
Výcvik paramilitantních čínských jednotek proti terorismu.

Výcvik paramilitantních čínských jednotek proti terorismu.Západočínská provincie Sin-ťiang, která během srpnové olympiády v Pekingu zažila několik atentátů a útoků proti čínským bezpečnostním složkám přičítaných radikálům z místní ujgurské menšiny, hodlá proti "rozkladným živlům" uspořádat "převýchovnou kampaň" a vůči protivládním skupinám se nevyhýbat třeba i "preventivním úderům".

Oznámil to šéf komunistické strany v Sin-ťiangu Wang Le-čchüan v místních médiích.

"Musíme trvale zaujímat tvrdou pozici a vyvíjet tlak. To patří k ofenzivní politice stejně tak, jako udeřit, jakmile vystrčí růžky, a podnikat preventivní útoky," řekl.

Ujgurové se mají více sžít s čínskou kulturou."Tuto zimu a příští jaro povedeme soustředěnou protiseparatistickou převýchovu v celé provincii," dodal.

Převýchova má podle něj "zvýšit identifikaci obyvatel oblasti s čínským národem a čínskou kulturou". Součástí má být školní výuka ujgurských dětí v čínštině.

Také dohled úřadů nad náboženskými aktivitami muslimských Ujgurů prý musí zesílit. "Naše provincie byla vždy tichým bojištěm v ideologické sféře," tvrdil Wang.

Ujguři, kteří jsou příbuzní s Turky a vyznávají islám, tvoří v provincii Sin-ťiang nejdůležitější menšinu, čítající přes osm milionů příslušníků z celkových 20 milionů obyvatel. Jejich představitelé si stěžují, že se stávají obětí útlaku a diskriminace centrálních úřadů a etnických Číňanů, kterých se do provincie přestěhovává čím dál víc.

Islám vyznávajících Ujgurů je asi osm milionů.Na počátku dubna vyvolali muslimové v Sin-ťiangu protičínské protesty, inspirované březnovými nepokoji v Tibetu. V srpnu bylo při útoku v Kašgaru na vnějších hranicích provincie Sin-ťiang zabito 16 pohraničníků.

Z útoku byli obviňováni příslušníci ujgurské muslimské menšiny. Následovaly další střety, při nichž zahynulo několik útočníků i policistů.

Úřady to prezentovaly jako snahu ujgurských separatistů narušit letní olympiádu a tak na sebe přilákat pozornost světové veřejnosti. Ujgurská emigrace v zahraničí však popírá tvrzení čínských úřadů, že atentáty mají na svědomí ujgurští islámští radikálové.

Ujguři, usilující o obnovu Východoturkestánské republiky, obviňují Peking z náboženského a kulturního útlaku, čínské úřady je však považují za separatisty.

Folklór obyvatel z provincie Sin-ťiang. Pod dohledem uniforem.Mnozí Číňané naopak na Ujgury pohlížejí jako na zaostalé nevděčníky, kteří neoceňují ekonomický rozvoj, který Číňané do chudé oblasti přinášejí. Provincie Sin-ťiang má bohaté zdroje nerostných surovin a ropy.

Některé organizace zabývající se problematikou lidských práv a práv národnostních menšin vyjádřily již koncem srpna obavu, že po ukončení olympiády v Pekingu rozpoutají čínské úřady brutální pronásledování zaměřené na příslušníky tibetské a ujgurské menšiny.

Foto: AP, Reuters a Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ