Ultimátum Sýrii vypršelo, Arabská liga čeká

Zahraničí
25. 11. 2011 16:36
Liga arabských států hrozí, ale čeká.
Liga arabských států hrozí, ale čeká.

Polední ultimátum dané Ligou arabských států (LAS) Sýrii k vyslovení souhlasu s přijetím skupiny civilních a vojenských pozorovatelů ligy vypršelo, aniž na ně Damašek odpověděl. Arabské vlády jsou prý ale ochotny počkat na odpověď Damašku až do půlnoci.

"Do této chvíle jsme z Damašku stále neobdrželi žádnou odpověď," řekl nejmenovaný zdroj AFP.

"Ultimátum už vypršelo, Liga arabských států ale ponechává Sýrii otevřené dveře k odpovědi do konce dnešního dne. Pokud kladná odpověď Sýrie přijde v pátek, nemá Arabská liga námitky na ni přistoupit," citovala arabský zdroj agentura Reuters.

LAS se intenzivně snaží vyřešit krizi v Sýrii, zejména zastavit represe tamního režimu proti civilistům, které už stály život na 3500 lidí. Kvůli neústupnosti Damašku liga 16. listopadu pozastavila členství Sýrie. Ve čtvrtek jí pak dala 24 hodin na podpis dohody o vyslání pozorovatelů.

Turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoglu.Jestliže Damašek odmítne, LAS pohrozila, že proti němu uplatní sankce, které by mohly zahrnovat pozastavení komerčních letů do Sýrie, zastavení operací se syrskou centrální bankou, zmrazení kont syrské vlády a finanční postih. Arabské sankce mají začít platit od sobotní půlnoci.

Mezinárodní společenství vyvíjí tlak na syrský režim a žádá okamžité zastavení násilí na civilistech. Syrská státní agentura SANA ale arabské ultimátum odmítla s prohlášením, že se LAS "stala nástrojem zahraničního vměšování" a slouží Západu při rozdmýchávání potíží v regionu.

Stále výrazněji zaznívá hlas někdejšího syrského politického a vojenského spojence Turecka, které se stalo hlavním kritikem syrského režimu. "Dnešek je pro Sýrii dnem historického rozhodnutí," řekl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. "Musí otevřít dveře pozorovatelům."

Intervence nebude!

Ankara ovšem vylučuje vojenskou intervenci jako třeba v Libyi. "Některé země říkají, že Turecko zasáhne do událostí v Sýrii, to je absolutně nepravdivé. Nepřipadá v úvahu vyslat vojáky do Sýrie. Nedovolíme také jiným intervenovat," prohlásil vicepremiér Bülent Arinç. Takový scénář by podle něj měl velké dopady v regionu.

Turecko zaujalo pevný postoj vůči svému sousedovi a bývalému spojenci. Premiér Recep Tayyip Erdogan v úterý vyzval syrského prezidenta Bašára Asada k odstoupení.

Plukovník Riád Asád organizuje z Turecka armádu dezertérů.Turecko už přijalo na svém území kolem sedmi tisíc Syřanů, kteří uprchli před konfliktem. Je mezi nimi i bývalý plukovník syrské armády Rijád Asad, který nyní velí skupině dezertérů. Ti se většinou zapojují do Syrské svobodné armády čítající už údajně několik tisíc bývalých vojáků pravidelného vojska, kteří se postavili na stranu opozice a nyní útočí na vládní jednotky. Turecko se od této formace distancuje, poskytuje naproti tomu útočiště Syrské národní radě (SNR), která sdružuje velkou část syrské opozice.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , řecká vláda

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ