Úplné stažení z Afghánistánu? Karzáí dostává NATO pod tlak

Zahraničí
26. 2. 2014 17:32
Ggenerální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Ggenerální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Vojáci Severoatlantické aliance (NATO) zcela odejdou z Afghánistánu na konci letošního roku, pokud do té doby nebudou uzavřeny příslušné dohody mezi Kábulem a Spojenými státy a následně s NATO. Před jednáním ministrů obrany členských zemí aliance to v Bruselu připustil generální tajemník této organizace Anders Fogh Rasmussen. Zdůraznil, že "nulovou variantu" aliance nepreferuje, mohla by ale nastat. NATO se stále chystá na menší výcvikovou a podpůrnou misi, klíčovým hlediskem je ale v této otázce čas.

"Připravujeme se na všechny možnosti," řekl Rasmussen. Bez právních podkladů NATO nebude moci v zemi dál působit a bude ke konci roku 2014 muset stáhnout všechny své vojáky a vybavení. Podle generálního tajemníka aliance to není preferovaná varianta, ale mohlo by se to stát "nepříjemným důsledkem" nepodepsání příslušných dohod.

Američtí vojáci v Kábulu.S možností úplného stažení svých sil z Afghánistánu začíná vážně počítat i Washington. Americký prezident Barack Obama v úterý telefonicky informoval afghánského prezidenta Hamída Karzáího, že dal příkaz, aby se Pentagon začal na podobný vývoj připravovat.

Právě Karzáí dohodu s USA a následně s NATO podepsat zřejmě odmítá, připustil  Rasmussen. "Jsme připraveni jednat s novým prezidentem po prezidentských volbách," poznamenal generální tajemník aliance. První kolo afghánských prezidentských voleb se koná v dubnu. Diplomaté NATO ale v neformálních rozhovorech upozorňují, že případné druhé kolo by se mohlo uskutečnit také až o několik měsíců později.

Americký ministr Chuck Hagel, který bude v Bruselu zastupovat americkou stranu, tento týden prohlásil, že plánování "nulové varianty" je prozíravým krokem, pokud Karzáí příslušné smlouvy nepodepíše.

Kampaň před prezidentskými volbami už začala.Aliance ale zatím stále předpokládá, že by nynějších více než 50 tisíc vojáků ISAF měla od příštího roku nahradit daleko menší nebojová operace s názvem Resolute Support.

"Jak plyne čas, čelíme dalším a dalším problémům, co se týče plánovaní naší budoucí účasti v Afghánistánu," připustil Rasmussen. "Základním problémem je čas," zdůraznil.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ