Uprchlík s propiskami: kampaň mu změnila život

Zahraničí
6. 12. 2015 12:04
Syrský uprchlík prodával propisky s dcerou na rameni.
Syrský uprchlík prodával propisky s dcerou na rameni.

Život syrského uprchlíka, který si naprosto bez peněz v Libanonu vydělával prodejem propisek, se od základů změnil. Fotografie třiatřicetiletého Abdala, který drží v náručí svou spící dceru, obletěla před pár měsíci celý svět a spustila kampaň, ve které se vybralo v přepočtu již 4,8 milionu korun. Otcovi dvou dětí se od osudné fotografie podařilo otevřít si pekárnu, prodejnu kebabu a malou restauraci a zaměstnává šestnáct syrských uprchlíků, napsal britský list The Times.

Abdal uprchl před třemi lety ze Sýrie do Libanonu. V Sýrii žil v palestinském uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku. Odešel se svými dvěma dětmi, devítiletým synem a čtyřletou dcerou. Na živobytí si začal vydělávat prodejem propisek. Svého syna vždy nechával doma, aby dohlížel na malý byt, který si pronajali. S dcerou na ramenou pak vycházel do ulic města, několik hodin si vždy povídal s kolemjdoucími a snažil se něco prodat. Když měl dobrý den, vydělal si prý i 35 dolarů (840 korun).

Otec dvou dětí si díky sbírce otevřel restauraci, kde zaměstnává další Syřany.Nyní se mu ale díky pozornosti okolí začalo dařit a se svými dětmi se přestěhoval do dvoupokojového bytu. Jeho devítiletý syn poprvé po třech letech začal chodit do školy. Z celosvětové kampaně na jeho podporu zatím získal asi polovinu sumy. Důvodem je i fakt, že i když jsou syrští uprchlíci v Libanonu registrovaní, nemohou tam mít bankovní účet. "Musel jsem peníze investovat, nebo bych o ně přišel," uvedl Abdal.

Své podniky může provozovat díky tomu, že za něj právní dokumenty podepsala libanonská charita. Část z peněz, něco přes 620 tisíc korun, již Abdal poslal svým přátelům a příbuzným v Sýrii. Někteří stále žijí ve zničeném táboře Jarmúk.

Kampaň před třemi měsíci spustil Gissur Simonarson, aktivista žijící v Norsku. Nyní se snaží vymyslet, jak syrskému uprchlíkovi zbylé peníze doručit. Internetový platební systém PayPal je v Libanonu zakázán a problémy má i jeden z lidí, kteří se na kampani podíleli, jenž chtěl peníze doručit v hotovosti ze Spojených arabských emirátů. Jestliže by sumu poslal Simonarson ze svého norského účtu, hrozila by mu prý až čtyřicetiprocentní daň.

"Když vidím, že si otevřel restauraci a o jeho děti je dobře postaráno, jsem opravdu šťastný," uvedl Simonarson. Z těžkostí kolem předání peněz je ale otrávený. "Myslím, že to byla moje poslední veřejná sbírka," dodal.

Autor: ČTK Foto: , Twitter

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ