Sýrie
USA a Francie obvinily Damašek z ohrožování mírových rozhovorů
13.03.2016 17:58
Syrská vláda ohrožuje mírové rozhovory, které mají začít v pondělí v Ženevě. Po svém setkání v Paříži to prohlásili ministři zahraničí několika zemí, mezi nimi Spojených států a Francie. Sýrie podle nich porušuje dohodnuté příměří a ustupuje z již dohodnutých věcí.
Ministři reagovali na sobotní tiskovou konferenci šéfa syrské diplomacie Valída Mualima, který vyloučil, aby se v Ženevě jednalo o odstoupení prezidenta Bašára Asada.
Ministr zahraničí USA John Kerry prohlásil, že je to jasný důkaz, že se Damašek snaží "narušit" rozhovory. Jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault dokonce Mualimovy výroky označil za provokaci, která odporuje duchu příměří. Kerry vyzval hlavní Asadovy spojence Rusko a Írán, aby zajistili, aby Damašek dodržel to, co už bylo dohodnuto. Na mysli měl hlavně příměří, které platí od 26. února. Kerry v sobotu řekl, že se díky němu podařilo míru násilí v Sýrii snížit o osmdesát až devadesát procent. Syrská armáda je prý ale porušuje.
Dodržení příměří je jedna z podmínek syrské opozice pro účast v ženevských rozhovorech. Do Ženevy už přijel hlavní vyjednávač syrské vlády Bašár Džaafarí a od soboty je tam i část delegace opozice. Mualim v sobotu pohrozil, že vládní delegace bude čekat pouze 24 hodin a pak odjede domů. Rozhovory měly začít 7. března, byly několikrát odloženy pro výhrady opozice k programu. Jejím hlavním požadavkem je příměří, humanitární pomoc obléhaným oblastem a také dohoda o přechodné vládě. Mualim si ji představuje jako rozšíření současné vlády bez debaty o odchodu nynějších představitelů, což je pro opozici nepřijatelné.
Problematickým tématem rozhovorů může být také role syrských Kurdů. Rusko jako spojenec Damašku v pátek vyzvalo koordinátora rozhovorů zmocněnce OSN Staffana de Misturu, aby Kurdy přizval k jednáním. Také Mualim prohlásil, že Kurdové jsou účastníci bojů a jsou v témže "zákopu" jako syrská armáda. De Mistura by proti jejich účasti v rozhovorech nebyl. Švýcarskému listu Le Temps řekl, že "Kurdové jsou důležitým hráčem v Sýrii a měla by se najít cesta, aby mohli vyjádři svůj názor na ústavu a vedení státu".
Na zapojení Kurdů do rozhovorů chce Rusko trvat, jak řekl jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov. Proti tomu je zásadně Turecko coby odpůrce Damašku. Lavrov prohlásil, že Moskva má důkazy, že turečtí vojáci operují v Sýrii. Kurdové ovládají asi desetinu syrského území a jsou zapojeni do bojů proti radikálům na syrsko-turecké hranici. Podle Turecka to jsou ale spojenci turecké Strany kurdských pracujících, řazené v Ankaře k teroristickým organizacím.
Syrské příměří se netýká islámských radikálních skupin, takže boje proti nim pokračují. Jedna z nich fronta, an-Nusra, v noci na neděli obsadila základny oponentů Damašku podporovaných Západem. Útočili prý na její pozice v provincii Idlib. An-Nusra několik členů opozice zatkla a ukořistila také jejich zbraně. Příměří se nevztahuje ani na Islámský stát, který podle Kerryho přišel v minulých třech týdnech v Sýrii o území o rozloze tři tisíce kilometrů čtverečních a o šest set bojovníků. Tlak na něj se prý bude stupňovat. Lavrov řekl, že Rusko je připraveno koordinovat s USA vojenské akce v Sýrii tak, aby byla osvobozena Rakka, tedy bašta Islámského státu.
Rozhovory v Ženevě budu stejně jako jejich první kolo, jež bylo přerušeno po pár dnech 3. února, nepřímé. Prostředníkem v nich budou diplomaté OSN a podle de Mistury budou trvat maximálně do 24. března. Konají se v době 5. výročí zahájení syrské krize. V bojích podle syrské organizace pro lidská práva (OSDH) zahynulo přes 270 tisíc lidí, z toho na 80 tisíc civilistů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.