Premiéra "dravců"
USA a spojenci bombardují pozice Islámského státu v Sýrii
23.09.2014 08:00 Aktualizováno 23.09. 10:30
Armáda Spojených států a partnerské země podnikly první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na dnešek to oznámilo ministerstvo obrany USA. Americká armáda následně uvedla, že uskutečnila čtrnáct náletů. Na akci se kromě Spojených států podílejí rovněž Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty. Rusko v minulých dnech opakovaně varovalo USA, že bombardování Sýrie bez souhlasu vlády v Damašku je porušením mezinárodního práva.
Pentagon nasadil poprvé v Sýrii do boje své letouny F-22 Raptor (česky: dravý pták či lupič), které používají technologii stealth. Je to v současné době nejvyspělejší a nejmodernější sériově vyráběná stíhačka na světěTerčem leteckých úderů byla zejména velitelství, výcvikové tábory, sklady a zásobovací a obrněná vozidla. Mnoho cílů bylo poškozeno či zničeno, uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).
Cílem útoků bylo narušit "bezprostředně hrozící útok" proti americkým a západním zájmům, který plánovali "veteráni al-Kajdy", dodalo velitelství.
Pro útoky Američané využili své válečné lodě v mezinárodních vodách v Rudém moři a v Perském zálivu. "Všechny letouny následně bezpečně opustily oblast útoku," doplnilo americké velitelství. Islamisté z hnutí Islámský stát se již nechali slyšet, že na Američany vedené útoky odpoví.
Jak hned zpočátku potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby, Američané provedli akci proti "teroristům z ISIL v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk". ISIL je zkratka pro původní název radikálního uskupení, který zněl Islámský stát v Iráku a Levantě. Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo v pondělí.
Útoky se týkají zejména syrské oblasti Rakka, která je baštou extremistického hnutí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje, se ale terčem staly i pozice další extremistické skupiny, fronty an-Nusra, která je napojena na al-Kajdu.
Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné. Agentura ITAR-TASS nicméně citovala z vyjádření syrského ministerstva zahraničí, že Damašek byl o americké akci předem informován.
Moskva je jedním z hlavních spojenců režimu Bašára Asada a ruské ministerstvo zahraničí předem varovalo, že americké nálety bez souhlasu Damašku by představovaly akt agrese.
Také syrská státní televize podle Reuters sdělila, že Spojené státy informovaly v pondělí Sýrii, že zaútočí proti teroristům v oblasti Rakka asi čtyři sta kilometrů severovýchodně od Damašku.
Údery jsou součástí války proti extremistům z IS, kterou před skoro dvěma týdny schválil americký prezident Barack Obama. Radikální uskupení zabralo rozsáhlá území v Sýrii i v Iráku, povraždilo tisíce lidí a uřízlo hlavy dvěma americkým novinářům.
USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. Korespondentka stanice BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila.
Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní.
Izraelci sestřelili syrský suchoj
Izraelská armáda dnes ráno sestřelila syrské bojové letadlo typu Suchoj, které se objevilo ve vzdušném prostoru na Golanských výšinách, uvedly světové agentury s odvoláním prohlášení izraelské armády. Židovský stát toto syrské území kontroluje od vzájemné války v roce 1967. Do zmíněné oblasti se v posledních týdnech čas od času rozšíří boje mezi syrskou armádou a povstalci. Sýrie sestřelení letounu potvrdila a označila ho za akt agrese. Jde o první podobný incident za téměř třicet let.
"Před malou chvílí syrské letadlo narušilo izraelský vzdušný prostor. Izraelská armáda zasáhla letoun za letu s použitím protiraketového sytému Patriot. Okolnosti incidentu jsou nyní posuzovány," uvedla armáda ve svém prohlášení.
Izraelský armádní rozhlas původně tvrdil, že jde o stíhačku MiG-21, vojenský mluvčí ale následně potvrdil, že šlo o původem ruský stroj typu Suchoj. Trosky letounu údajně spadly na Syřany kontrolovanou stranu Golanských výšin.
Poslední dobou se boje v Sýrii přelily rovněž do oblasti bezprostředně sousedící s židovským státem. Izrael se důsledně vyhýbá příklonu k jakékoli ze znepřátelených stran, nicméně na jakoukoli střelbu ze Sýrie, která na území židovského státu dopadne, vždy reaguje odvetnou palbou.
Izrael obsadil Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, jež střeží mezinárodní pozorovací mise OSN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.