USA chtějí pomoci Iráku, který postupně uchvacují islamisté

Zahraničí
12. 6. 2014 10:35
Britové cvičí iráckou armádu nedaleko Basry.
Britové cvičí iráckou armádu nedaleko Basry.

Spojené státy hodlají pomoci iráckým vládním silám v boji proti islamistickým rebelům, kteří pokračují v ofenzivě severně od metropole Bagdádu. Uvedl to ve středu uvedl nejmenovaný představitel administrativy prezidenta Baracka Obamy. Irák podle něj projevil zájem o vzdušnou podporu, Američané však spíše zvažují jiné způsoby pomoci.

Na počátku nynější katastrofální situace v Iráku stojí invaze USA a jeho spojenců do Meziřící roku 2003. Dnes všeobecně převládá názor, že to byla chyba.

Islamističtí radikálové po dobytí významných měst v severních částech Iráku postupují směrem k metropoli Bagdádu, od níž jsou vzdáleni méně než 100 kilometrů. Jejich mluvčí ve středu vyzval všechny stoupence, aby se zapojili do pochodu na irácké hlavní město,

Postup radikálů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), kteří ovládli některá města severně od Bagdádu, přiměl Washington řešit možnosti podpory pro iráckou armádu. Irák dal již dříve najevo, že by měl zájem o akce amerických bezpilotních letadel, která jsou nasazována do úderů proti islamistům v řadě zemí, či o bombardování povstaleckých pozic z pilotovaných amerických letounů.

Z Mosulu uprchly statisíce lidí.

Podle Bílého domu však takováto přímá letecká podpora není nyní na pořadu dne. Podle mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Bernadette Meehanové se "diskuse s iráckou vládou v současnosti soustřeďuje na vybudování takové kapacity Iráčanů, která jim umožní úspěšně čelit hrozbě představované ISIL".

Američané podle zmíněného činitele zvažují řadu možností, žádnou konkrétní však dotyčný nespecifikoval.

V Kurdistánu vznikají narychlo uprchlické tábory.

Islamisté v tomto týdnu dobyli mimo jiné Mosul, správní středisko severozápadní provincie Ninive, a také Tikrít, který je metropolí provincie Saláhaddín a od Bagdádu je vzdálen asi 150 kilometrů severně. Irácký parlament dnes kvůli tomu bude jednat o možném vyhlášení výjimečného stavu v Ninive.

Podle jednoho z představitelů irácké vlády by vzdušné údery, o něž má Irák již několik týdnů zájem, probíhaly pod hlavičkou strategické rámcové dohody, již obě země podepsaly v roce 2008. Spojené státy se však podle tohoto nejmenovaného iráckého činitele zřejmě nechtějí do současného konfliktu přímo zaplést.

Iráčtí vojáci berou před islamisty do zaječích.

Iráčtí vojáci, z nichž mnozí absolvopvali západní výcvik a mají poměrně moderní zbraně, před islamisty více či méně jen prchají. Část se dokonce přidává na jejich stranu.

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ