S blížícím se rokem 2014, kdy by se z Afghánistánu měly stáhnout jednotky NATO, Bílý dům zvažuje ponechat v zemi kontingent o síle zhruba 10 tisíc příslušníků Pentagonu. Ten by podporovalo nekolik tisíc vojáků z dalších států aiance. Informoval o tom list New York Times.
Současný americký plán předání odpovědnosti za bezpečnost v zemi do rukou afghánských ozbrojených sil počítá také s tím, že pod Hindúkušem zůstanou malé protiteroristické jednotky čítající do jednoho tisíce specialistů, sdělil New York Times jeden z amerických vojenských činitělů.
Současně by spojenecké síly NATO měly nadále hrát důležitou roli při výcviku afghánských vojenských a policejních sil. Návrh John R. Allena, vrchního velitele spojeneckých sil v Afghánistánu, počítá s ponecháním šesti až 15 tisíci vojáků v zemi.
Objevují se ovšem názory, že dostatečný počet mužů a žen pro zajištění bezproblémového výcviku afghánských sil by měl být zhruba 30 tisíc.
Oba tyto návrhy Obamova úřadu se přiklánějí ke spíše méně početné vojenské přítomnosti. Znamenalo by to nižší výdaje na udržování zahraničních ozbrojených sil v Afghánistánu a bylo by to více stravitelné pro afghánskou i americkou veřejnost.
Vzhledem ke stále probíhajícím vojenským operacím se ale generál Allen přiklání k ponechání početnější vojenské síly v Afghánistánu.
Kolik amerických ozbrojenců by mělo opustit Afghánistán do roku 2014, je jedno z velice obtížných rozhodnutí, které čeká na Bílý Dům.
Otázka, jak rychle se Američané stáhnou z Afghánistánu, je také nasnadě, jelikož za dva roky se musí jejich kontingenty snížit ze současných 66 tisíc na počet, o němž se bude v nejbližší době jednat.
Dá se předpokládat, že diskuse na toto téma mezi Pentagonem a Bílým domem nebudou jednoduché.
Součástí sil Severoatlantické aliance, které zůstanou v Afghánistánu po roce 2014, by pravděpodobně byly i jednotky AČR. Počet českých vojáků v misi ISAF v Afghánistánu byl k datu 6. listopadu letošního roku 517.