USA: Čína v lidských právech <span>hřeší méně</span>

Zahraničí
12. 3. 2008 10:36
Aktivisté za ochranu lidských práv protestují proti situaci v Tibetu.
Aktivisté za ochranu lidských práv protestují proti situaci v Tibetu.

Čína už není na poli lidských práv největším hříšníkem. Podle USA.Peking si může gratulovat. Jen několik měsíců před začátkem olympijských her jej Spojené státy vyškrtly ze svého seznamu zemí, které nejvíce porušují lidská práva. Oficiálně tak rozhodly na základě čínského pokroku při reformě policie a soudnictví.

Asijský obr podle Washingtonu během minulého roku zahájil významnou policejní a justiční reformu. Příkladem má být rozsudek smrti, který musejí opět přezkoumávat vyšší soudní instance. Ve své každoroční zprávě o stavu lidských práv ve světě to uvádí americké ministerstvo zahraničí.

Zpráva přesto konstatuje, že celková situace na poli lidských práv zůstává v Číně nadále neuspokojivá. Cenzura a útoky proti svobodě tisku a náboženské svobodě prý dokonce zesílily. V zemi dochází k případům poprav bez řádného soudu, nucených prací a mučení.

K popravám bez řádného soudu v Číně stále dochází.Americké rozhodnutí ostře kritizovala Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Označila je za „špatný krok ve špatnou dobu". Podle zástupců RSF je ránou pro organizace na ochranu lidských práv, které se snažily tlak na Peking před srpnovou olympiádou naopak stupňovat.

Čína patřila mezi deset největších porušovatelů lidských práv v amerických žebříčcích z let 2005 a 2006. Za rok 2007 byla zařazena mezi autoritářské režimy, které procházejí ekonomickými reformami a rychlými společenskými změnami, ale stále neuskutečnily demokratické politické reformy. Vedle Číny sem patří i Venezuela, Nigérie, Thajsko, Keňa a Egypt.

Na černém seznamu USA za minulý rok figurují Severní Korea, Barma, Írán, Sýrie, Zimbabwe, Kuba, Bělorusko, Uzbekistán, Eritrea a Súdán.

Aktivisté za ochranu lidských práv protestují proti situaci v Tibetu.V úterý, kdy Spojené státy svou zprávu představily, zasáhla čínská policie s pomocí slzného plynu proti protestnímu pochodu pěti set buddhistických mnichů poblíž tibetského hlavního města Lhasy. Radio Free Asia uvedlo, že do akce byla nasazena více než tisícovka příslušníků bezpečnosti.

Mniši protestovali proti pondělnímu zatýkání svých bratří a provolávali hesla jako „Chceme svobodu" a „Chceme nezávislý Tibet".

Foto: AP, Profimedia

Autor: - ms -

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ