USA obnovují spolupráci se <span>zvláštními jednotkami</span> Indonésie

Zahraničí
22. 7. 2010 10:20
Společný výcvik námořníků USA a Indonésie na fregatě USS Vandegrift.
Společný výcvik námořníků USA a Indonésie na fregatě USS Vandegrift.

Společný výcvik námořníků USA a Indonésie na fregatě USS Vandegrift.Spojené státy obnovují spolupráci s indonéskými zvláštními jednotkami, kterou přerušily před více než deseti lety kvůli porušování lidských práv v této asijské zemi. Záměr ohlásili členové delegace amerického ministra obrany Roberta Gatese, který dnes navštívil indonéskou metropoli Jakartu.

USA tak reagovaly na kroky, které na jejich žádost podnikla indonéská vláda. Především vyloučila z daných vojenských struktur důstojníky, kteří byli v minulosti usvědčeni z porušování lidských práv.

Organizace hájící lidská práva ale vyjadřují obavy, že v jednotkách Kopassus o síle asi pět tisíc vojáků zůstávají i nadále ti, kteří jsou ze zločinů podezřelí, ale pro nedostatek důkazů nikdy odsouzeni nebyli.

"Za poslední desetiletí nastala v jednotce výrazná změna. Procento podezřelých ze spáchání trestných činů je minimální," řekl tiskový tajemník Pentagonu Geoff Morrell. Podle něj může jít o jednu až dvě desítky lidí, přičemž snahou je i nadále zbavit se jich úplně.

Američtí mariňáci při výcviku střelby s indonéskými vojáky.USA přerušily vojenskou spolupráci s Indonésií koncem 90. let, kdy v zemi vládl diktátor Suharto, jehož režim se snažil udržet moc stále hrubšími zákroky vůči politické opozici z řad disentu a studentstva a vzpouzejícím se národnostním menšinám například v Acehu a v dnes nezávislém Východním Timoru.

Oddíly Kopassus byly nasazovány k potlačování nepokojů. Na přelomu let 1998 a 1999 s nimi americké vojenské úřady zcela přerušily styky.

Postupný nástup demokracie v zemi na přelomu tisíciletí umožnil pozvolnou obnovu vojenské spolupráce, jejíž potřebu umocnil nástup mezinárodního terorismu, jehož dopady ostře pocítily obě země.

Zatímco USA zažily útoky s unesenými civilními letadly na New York a Washington z 11. září 2001, které stály životy téměř tři tisíce osob, v Indonésii byla spáchána série teroristických útoků zejména proti turistickým cílům.

Nejkrvavější byl pumový atentát na ostrově Bali z roku 2002, při němž zahynulo přes 200 lidí.

Vojáci USA a Indonésie před výcvikem přežití v džungli.

Foto: Pentagon (námořnictvo)

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ