USA: Vojenské plány na řešení korejské krize jsou. Čína: Klídek

Zahraničí
19. 9. 2017 12:00
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Výhrůžky v podobě slov či vojenských manévrů nemohou pomoci s řešením krize na Korejském poloostrově, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na výrok amerického ministra obrany Jima Mattise, který v pondělí naznačil, že existují vojenské plány na ukončení krize, které by zároveň nepřinesly zkázu jihokorejské metropoli Soul. Ta se nachází necelých 60 kilometrů od KLDR.

"Ano, (takové plány) jsou. Ale o detailech mluvit nebudu," řekl podle agentury Reuters novinářům Mattis. Zároveň ujistil, že věří v účinnost diplomacie a sankcí při nátlaku na Pchjongjang, který americké spojence v regionu ohrožuje jadernými a raketovými testy. Při tom posledním v pátek přeletěla severokorejská raketa středního doletu nad Japonskem.

Podle Pekingu hrozby, ať už v podobě slov nebo činů, nepovedou k tomu, že Severní Korea začne vyjednávat o ukončení svého jaderného a raketového programu. "Naopak, pouze to zvyšuje napětí a komplikuje dosažení cíle, kterým je jaderné odzbrojení," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí o situaci hovořil telefonicky se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a podle Bílého domu se lídři shodli na potřebě udržovat ekonomický tlak na KLDR a vymáhat dodržování hospodářských sankcí.

Nad Korejským poloostrovem zároveň v pondělí proletěly americké stíhačky a bombardéry. "Cílem bylo demonstrovat schopnosti americko-jihokorejské aliance odrazit severokorejské jaderné a raketové hrozby," vysvětlilo jihokorejské ministerstvo obrany. Krátce poté začalo u Vladivostoku, jen něco přes 100 kilometrů od území KLDR, rusko-čínské námořní cvičení. Agentura Reuters jej označila jako demonstraci síly směrem k severokorejskému komunistickému režimu, zatímco státní agentura Nová Čína souvislost s děním v KLDR neuváděla.

Jakákoli vojenská konfrontace na Korejském poloostrově by mohla vést ke krveprolití minimálně srovnatelnému s korejskou válkou z let 1950 až 1953, při které zahynuly nejméně tři miliony lidí. Jihokorejská metropole Soul je v dosahu raket KLDR, která podle odhadů disponuje kromě jaderného arzenálu také chemickými a biologickými zbraněmi.

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ