USA: Vojenské plány na řešení korejské krize jsou. Čína: Klídek

Zahraničí
19. 9. 2017 12:00
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Výhrůžky v podobě slov či vojenských manévrů nemohou pomoci s řešením krize na Korejském poloostrově, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na výrok amerického ministra obrany Jima Mattise, který v pondělí naznačil, že existují vojenské plány na ukončení krize, které by zároveň nepřinesly zkázu jihokorejské metropoli Soul. Ta se nachází necelých 60 kilometrů od KLDR.

"Ano, (takové plány) jsou. Ale o detailech mluvit nebudu," řekl podle agentury Reuters novinářům Mattis. Zároveň ujistil, že věří v účinnost diplomacie a sankcí při nátlaku na Pchjongjang, který americké spojence v regionu ohrožuje jadernými a raketovými testy. Při tom posledním v pátek přeletěla severokorejská raketa středního doletu nad Japonskem.

Podle Pekingu hrozby, ať už v podobě slov nebo činů, nepovedou k tomu, že Severní Korea začne vyjednávat o ukončení svého jaderného a raketového programu. "Naopak, pouze to zvyšuje napětí a komplikuje dosažení cíle, kterým je jaderné odzbrojení," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí o situaci hovořil telefonicky se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a podle Bílého domu se lídři shodli na potřebě udržovat ekonomický tlak na KLDR a vymáhat dodržování hospodářských sankcí.

Nad Korejským poloostrovem zároveň v pondělí proletěly americké stíhačky a bombardéry. "Cílem bylo demonstrovat schopnosti americko-jihokorejské aliance odrazit severokorejské jaderné a raketové hrozby," vysvětlilo jihokorejské ministerstvo obrany. Krátce poté začalo u Vladivostoku, jen něco přes 100 kilometrů od území KLDR, rusko-čínské námořní cvičení. Agentura Reuters jej označila jako demonstraci síly směrem k severokorejskému komunistickému režimu, zatímco státní agentura Nová Čína souvislost s děním v KLDR neuváděla.

Jakákoli vojenská konfrontace na Korejském poloostrově by mohla vést ke krveprolití minimálně srovnatelnému s korejskou válkou z let 1950 až 1953, při které zahynuly nejméně tři miliony lidí. Jihokorejská metropole Soul je v dosahu raket KLDR, která podle odhadů disponuje kromě jaderného arzenálu také chemickými a biologickými zbraněmi.

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ