USA zahájily v Afghánistánu <span>ofenzivu v éteru</span>

Zahraničí
17. 8. 2009 21:40
Novinář rádia vysílajícího z americké základny Shank v Lógaru.
Novinář rádia vysílajícího z americké základny Shank v Lógaru.

Afghánský novinář v redakci v Kábulu.Nový odbor amerického ministerstva zahraničí má bojovat proti propagandě militantních islamistů v Afghánistánu a Pákistánu. Spojené státy přiznávají, že zatím informační válku spíš prohrávaly.

Nový tým by měl dostat až 150  milionů dolarů ročně na zakládaní a podporu místních radiových stanic, rušení ilegálního militantního vysílání a rozšíření mobilního pokrytí. Projekt může podle návrhu také financovat školení místních novinářů a pomoci jim s výrobou rozhlasových a televizních pořadů.

ČTĚTE TAKÉ: V éteru proti Talibanu: Občas vysíláme i Jennifer Lopez

Rozhlas je v negramotném Afghánistánu důležitý zdroj informací."Taliban vede povstání a zároveň informační válku. A tu prohráváme," říká Richard C. Holbrooke, zvláštní vyslanec pro Afghánistán a Pákistán, který odbor povede.

"Nemůžeme uspět, ať už úspěch definujeme jakkoli, pokud rádiové vlny přenecháme lidem, kteří se prezentují jako vyslanci proroka. Musíme proti tomu bojovat," dodal Obamův vyslanec.

Mobily jako zbraň

Nová kampaň se zaměří i na rozšíření mobilního pokrytí, které má lidem v odlehlých oblastech, kde Taliban dominuje, umožnil nezávislou komunikaci. Telekomunikace jsou nyní v Afghánistánu rozkvétajícím odvětvím. V roce 2001, mobilní telefony v Afghánistánu nefungovaly, dnes mají sítě v osmadvacetimilionové zemi téměř deset milionů uživatelů.

USA zatím v informační válce v Afghánistánu zaostávají.Velitel NATO pro komunikaci v Kábulu admirál Gregory J. Smith označil podporu a ochranu komunikačních sítí za novou strategickou prioritu.

"Rozšíření přístupu obyvatel ke komunikačním technologiím je důležitý princip v boji proti povstalcům a jejich propagandě," řekl Smith deníku New York Times.

Taliban na jihu země požaduje, aby telekomunikační společnosti vypínaly brzy večer vysílače, jinak riskují útok. Tím zamezí vesničanům oznámit armádě pohyby povstalců nebo pokládání nástražných zařízení. Nefungující mobily také stěžují fungování policie a humanitárních organizací.

Představitelé nového úřadu si svou činnost představují spíš jako zesilování hlasů Afghánců či Pákistánců spíš než americkou propagandu.

"Musíme změnit přístup, ve vysílání by měly být spíš debaty mezi lidmi a Talibanem než mezi povstalci a Spojenými státy," říká Ashley Boomer, poradce Richarda Holbrooka. Podle něj je nutné ukázat, že útoky proti veřejným budovám, tržištím a školám jsou proti zájmu obyvatel i proti islámu.

Taliban: v jednoduchosti je síla

Novinář rádia vysílajícího z americké základny Shank v Lógaru.Zda může být informační ofenziva Američanů úspěšná, není zatím jasné. Propaganda Talibanu je velice propracovaná a využívá reálných pocitů znechucení ze zkorumpované vlády země a dlouhé okupace.

Afghánský politický komentátor Rostar Tarakaj britské BBC řekl, že poselství Talibanu je velice jednoduché, a proto přesvědčivé. „Mluví o okupaci, zdůrazňují fakt, že zahraniční jednotky zabíjejí Afghánce a prohledávají jejich domovy. To funguje, říká Tarakaj.

Povstalci používají televizní a rozhlasové vysílání, rozdávají letáky a posílají takzvané noční dopisy, které hrozí smrtí lidem, kteří spolupracují se spojenci. Šikovně také používají internet a komunikují s novináři přes mobilní telefony.

„Taliban je obvykle první, kdo nás informuje o střetech. Zprávy poté ověřujeme u zahraničních jednotek a místních bezpečnostních sil," říká Abdul Hedžran, novinář z jihu země.

Hraniční region mezi Pákistánem a Afghánistánem je obzvláště hustě posetý radiovými stanicemi Talibanu, jen na pákistánské straně hranice jich podle odhadů funguje přes 150. Některé z jejich vysílačů jsou mobilní a mohou tak pokrývat různé oblasti a lépe unikat útoku spojeneckých sil.

„Lidé v některých oblastech jsou velice rozčarovaní a mohou snadno podlehnout  propagandě povstalců," říká Alí Ahmad Džalálí, bývalý afghánský ministr vnitra, který nyní vyučuje na Národní univerzitě obrany ve Washingtonu.

„Většina Afghánců si ale návrat režimu Talibanu rozhodně nepřeje," dodává profesor.

Propagandistická válka se stupňuje. Je totiž jasné, že kdo vyhraje boj v éteru, má také větší šanci uspět na zemi.

Rozhlasové studio v Kábulu.

Foto: Profimedia, Filip Snášel a Unesco

Autor: - kpa -

Další čtení

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varoval: Pozor! Rusko v létě "něco" chystá v Bělorusku

Zahraničí
29. 4. 2025
ilustrační foto

Organizovaný zločin rekrutuje mladé na internetu. Může se to stát i v Česku

Zahraničí
29. 4. 2025

V ordinaci v Polsku ubodal pacient lékaře. Nebyl spokojený s léčbou

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ