Americké ministerstvo zahraničí zakázalo všem svým diplomatům v Pákistánu ubytovávat se ve velkých hotelích v hlavním městě země a dvou jeho ekonomických metropolích. Zapovězeno je v těchto hotelích použít i jen restauraci, nebo se tam s někým sejít k jednání.
Washington také oznámil, že kvůli zhoršování bezpečnostní situace v Pákistánu zastavuje v této zemi svou konzulární činnost, jako je vydávání víz.
"Učinili jsme tyto kroky jako odpověď na bezpečnostní situaci v Pákistánu," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Robert Wood. Bez dalšího upřesnění připomněl, že v Pákistánu byly zaznamenány "četně hrozby vůči americkým zájmům".
Jde o reakci na sobotní krvavý bombový útok islámských radikálů na hotel Marriott v Islámábádu a na hrozbu radikálů v těchto útocích pokračovat. Na islámábádském letišti dnes platí kvůli konkrétní hrozbě atentátem nejvyšší bezpečnostní opatření, ale letový provoz byl prozatím zachován.
"S okamžitou účinností se americkým státním zaměstnancům nedovoluje ubytovávat se ve velkých hotelích v Islámábádu, Karáčí a Péšávaru a také je navštěvovat. Existují informace, že v Islámábádu mohou být podniknuty další teroristické útoky, přičemž tržnice a restaurace patří k možným cílům," sdělilo americké ministerstvo.
Jeho pokyn se týká všech amerických státních zaměstnanců, ostatním občanům USA pobývajícím obchodně nebo soukromě v Pákistánu stejný postup důrazně doporučuje. Američané by také měli omezit své návštěvy tržišť a nákupních středisek.
Již dříve ministerstvo Američany upozornilo, aby se v Pákistánu chovali nenápadně, vyhýbali se místům s větším počtem lidí a často měnili trasy a hodiny svých cest.
Na hotel Marriott, do té doby často navštěvovaný Američany, v sobotu zaútočil zatím neznámý sebevražedný atentátník nákladním automobilem naplněným výbušninou. Při explozi a následném požáru přišlo o život 53 lidí a dalších 270 utrpělo zranění. Mezi oběťmi byl i český velvyslanec v Pákistánu, jehož smrt obestírají nejasnosti.
Foto: AP a Reuters