Útok amerického komanda nám vadí! soptí Jemen. Povolení neruší

Zahraničí
8. 2. 2017 20:45
Boje v Jemenu.
Boje v Jemenu.

Jemenská vláda vyjádřila nesouhlas s lednovou operací amerického komanda, při němž zahynulo několik civilistů a také jeden americký voják. Svůj odmítavý postoj k podobným akcím vyjádřil prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí americkému velvyslanci v Jemenu. Vláda ale nezrušila povolení pro operace amerických speciálních sil na území Jemenu.

Operaci nařídil americký prezident Donald Trump. Podle armádních zdrojů nebyla ale akce dobře připravena a vyžádala si zbytečné oběti. Američané měli také tři zraněné a zničené letadlo. Při akci z 29. ledna přišlo v provincii Bajdá o život více než deset radikálů, ale také civilisté, mezi nimi ženy a děti.

"Nezrušili jsme povolení pro operace amerických speciálních sil na území Jemenu. Dali jsme však jasně najevo své výhrady proti té poslední," citoval Reuters nejmenovaného jemenského představitele. Jemen bude podle něj v budoucnu požadovat lepší koordinaci a chce, aby USA braly v úvahu svrchovanost Jemenu.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v úterý řekl, že cílem operace bylo získat tajné informace a že akce byla "vysoce úspěšná".

USA jemenské vládě pomáhají v boji proti extremistům z al-Kajdy. Za vlády prezidenta Baracka Obamy k tomu využívaly hlavně bezpilotní letadla, ale při těchto útocích byli někdy zasaženi civilisté.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že USA budou s prezidentem Hádím nadále spolupracovat, aby bylo možné vyhladit v Jemenu al-Kajdu a také Islámský stát.

Útok z 29. ledna byl teprve druhou akcí, do níž v Jemenu USA nasadily i pozemní jednotku. Ta první skončila v roce 2014 neúspěšně - šlo o operaci, při níž měli být osvobozeni dva rukojmí al-Kajdy, ale oba při tom přišli o život. Jeden z nich byl americký fotograf, druhý novinář z Jihoafrické republiky.

Boj proti al-Kajdě v Jemenu ztěžuje současná občanská válka, v níž proti Hádího vládě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem. Ačkoli je Hádího vláda mezinárodně uznávaná, nemá v rukou hlavní město Saná, které stále drží šíité. Vláda sídlí v jihojemenském Adenu.

Lednová operace vyvolala ale i jiný problém - byl při ní totiž zabit také místní velitel al-Kajdy Abdar Raúf Zahab, který byl spojencem domácích kmenů bojujících proti šíitům. Jeho smrt může podle Reuters odradit kmenové bojovníky od spolupráce s vládou a obrátit je do řad radikálů. "Bylo špatné zabít ho (Zahaba) a zabít děti. Bojoval proti Húsíům (šíitům) a nepřipravoval žádné atentáty v cizině. Pokud ten útok schválila vláda, byl to omyl," sdělil kmenový vůdce z provincie Bajdá.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ