Na 46 mrtvých vzrostla bilance úterního útoku radikálů z organizace Islámský stát (IS) na uprchlický tábor na severu Sýrie. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž je 21 obětí z řad civilistů. Agentura Reuters oznámila, že do obleženého syrského města Duma poblíž metropole Damašku se poprvé od října dostal konvoj OSN s humanitární pomocí.
V provizorním uprchlickém táboře ve vesnici Rahm Slajbí v severosyrské provincii Hasaká, který v úterý napadli bojovníci IS, žijí lidé prchající před boji nejen ze Sýrie, ale i z Iráku. Kromě 46 mrtvých si útok vyžádal také desítky zraněných.
Dosavadní zprávy hovořily o 32 obětech útoku, do něhož bylo zapojeno i pět sebevražedných atentátníků IS. Po atentátu následovala bitva bojovníků Islámského státu s oddíly Syrských demokratických sil (SDF). Islámský stát uvedl, že terčem jeho útoku byli právě členové SDF v okolí uprchlického tábora.
Koalice SDF, jejíž významnou složkou jsou kurdské milice YPG, je jednou z hlavních skupin, která v Sýrii bojuje proti IS.
Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že SDF již má pod kontrolou 90 procent severosyrského města Tabka, které bylo dosud obsazeno radikály z IS a které pro arabsko-kurdské milice představuje klíčovou překážku na cestě k hlavní baště Islámského státu, městu Rakka.
V úterý se podle SOHR členové SDF snažili vyklidit poslední bašty odporu džihádistů na severu Tabky. Na místě zůstává posledních 300 až 400 bojovníků IS, kteří brání oblast v severní části města v blízkosti přehrady na Eufratu, sdělila SOHR.
V metropoli Kazachstánu Astaně ve středu začalo čtvrté kolo rozhovorů o Sýrii. Podle ruských diplomatů má být dvoudenní jednání věnováno dodržování režimu příměří, vytvoření pracovní skupiny pro výměnu zajatců a politickým aspektům nové syrské ústavy.
Obležené syrské město Duma, které se nachází nedaleko metropole Damašku, se poprvé od října dočkalo humanitární pomoci, oznámil v úterý Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a OSN. Konvoj 51 vozidel tam přivezl pomoc pro 35 tisíc lidí. Šlo zejména o potraviny, léky a další nejnutnější potřeby.
OSN v březnu uvedla, že boje v okolí Damašku odřízly od dodávek pomoci 300 tisíc lidí v povstalci kontrolované oblasti východní Ghúty, kam patří i město Duma.
V povstalci ovládaném syrském městě Azáz u hranic s Tureckem ve středu při mohutné explozi přišlo o život pět lidí. Podle SOHR tam u úřadu místní provizorní vlády, která zastupuje opozici v rebely ovládaných oblastech, vybuchla bomba nastražená v autě. Blíže neupřesněný počet lidí byl zraněn, bilance pravděpodobně ještě poroste, uvedla SOHR.