Při středečních útocích syrské a ruské armády přišlo ve východní Ghútě u Damašku o život osm lidí. Ghúta je terčem útoků několik dní, v úterý při nich zahnulo šest desítek osob. Členové civilní obrany, zvané bílé přilby, oznámili, že při náletech byl zasažen dům v Hamúriji a spadl na osoby, které byly uvnitř.
Středeční násilnosti potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle její bilance tím v Ghútě vzrostl počet obětí od 29. ledna na 384. Je mezi nimi 94 dětí.
Východní Ghúta je poslední oblastí, kterou v blízkosti syrské metropole ovládají oponenti Damašku. V armádním obležení, které trvá od roku 2013, tam žije na 400 tisíc lidí. Příměří dojednaná v minulosti nebyla plněna.
Syrská armáda a její ruský spojenec útočí také v severozápadní provincii Idlib, turecká armáda vede od 20. ledna ofenzivu proti kurdským milicím YPG na severu Halabu (Aleppa). Po sobotním sestřelení ruského vojenského letadla v Idlibu přibylo zásahů nemocnic a míst obývaných civilisty. Idlib je v rukou opozice a radikálních skupin.
Organizace Save the Children upozornila, že se v Idlibu dostávají do mimořádně nebezpečných situací také děti. Save the Children byla kvůli násilí nucena dočasně zavřít 30 škol, které v této části Sýrie provozuje. Mnoho rodin podle ní žije pod stany bez větší ochrany a nemá kam jít. "Děti a jejich rodiny prchají ve snaze najít bezpečí, ale teď je bomby dostihují také v táborech a nemocnicích. Míst, kam by mohly odejít, rychle ubývá," uvedla organizace.
Na civilní infrastrukturu jako školy nebo vodárny podle YPG útočí také turecká armáda v tažení proti YPG v Afrínu. Mluvčí YPG Núrí Mahmúd řekl, že Turci a jejich syrští spojenci poničili úpravnu vody, která zásobuje město Afrín. Ostřelovali také základní školu ve vesnici Majdánkí, která leží severně od Afrínu.