V Bagdádu otevírají salony krásy. Sny o módních show

Zahraničí
11. 10. 2011 07:15
Do zkrášlovacích salonů chodí i někteří muži.
Do zkrášlovacích salonů chodí i někteří muži.

Salony krásy byly v Iráku za vlády Saddáma Husajna neznámou věcí, po jeho pádu zase nemyslitelné, protože v zemi nebylo dost bezpečno. Věci se však pomalu mění.

Irák má za sebou tři desetiletí válek. Ta s Íránem poznamenala 80. léta, na začátku 90. let následoval konflikt v Perském zálivu a před osmi lety invaze vedená Američany. Po ní přišly násilnosti náboženských extremistů, takže na místa určená pro zkrášlení žen nebylo ve společnosti místo.

Alí Bulbul, který pracoval v minulosti v irácké televizi jako maskér, se rozhodl jednat. Na začátku 90. let emigroval do Jordánska, teď se vrátil a se společníkem otevřel jeden z nejmodernějších salonů krásy v zemi. Nabízí péči o tělo a pokožku, saunu a vířivku, masáže a v Iráku dosud nevídanou jógu a aerobik. K tomu posilování, poradenství o hubnutí, manikúru, tetování, líčení a kadeřníka.

Ty máš ale páru, holka...Alí se rozhodl pro širokou škálu služeb, tak jak se to dosud nabízelo jen v lepších kruzích.

Má za sebou třicetiletou zkušenost a říká, že v cizině byl jako maskér úspěšný. Přesto se však rozhodl vrátit. "Iráčanům se vždycky v cizině stýská. Svazky s domovem jsou příliš silné. Otevřít v Bagdádu centrum pohody jsem chtěl za Saddáma i po jeho pádu (v roce 2003), ale kvůli špatné bezpečnostní situaci jsem to musel vždy vzdát," říká

V době útoků extremistů v letech 2006 až 2008 bylo nebezpečné být i holičem. Radikálové je pronásledovali a jejich podniky likvidovali. Od žen se požadovalo, aby se důsledně zahalovaly. Teď je to lepší, i když lidé jsou ještě stále unášeni a pořád umírají při útocích.

Kadeřnický a kosmetický salon Alího podniku má pod palcem Džanna Baadžová. Kvůli výhrůžkám v roce 2007 z Iráku uprchla, ale Alí ji získal k návratu a společnému podnikání. "Situace se hodně změnila. Rozhodla jsem se, že budu přes všechny potíže pracovat doma. Iráčanky mají chuť se krášlit. Pokusíme se udělat krásné i ty, které od přírody krásné nejsou," říká Baadžová.

Arabky, obecně spíše s velkým pozadím, shazují kila.

Prozatím do salonu chodí hlavně ženy z domácnosti, ale začínají se už objevovat také muži, jimž je salon k dispozici dva dny v týdnu. Tělocvična, dekorace a nablýskané posilovací stroje mnohé zprvu zastraší. Začátečníkům bez zkušeností podá pomocnou ruku bývalá šampionka ve squashi Nadja Rašídová.

Vidět půvabnou devětadvacetiletou ženu ve sportovním úboru je v Bagdádu vzácný pohled.

Dále je tu tak zvaný zdravotní sál. Na zákaznice čeká lékařka vybavená laserem a mnoha dalšími přístroji a je připravena napravit jakoukoli nedokonalost pokožky

Zrcadlo, zrdcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Vyřizujeme mnoho žádostí, protože podobné služby v Iráku chybějí," říká Alí. Najít kvalifikované odborníky je však sázka do loterie. "Snažíme se přemluvit ty, kdo uprchli před násilím do ciziny, aby přišli k nám. Jsme s nimi v kontaktu," vysvětluje Alí.

Má ještě mnoho nápadů, chce salon rozšířit a vybudovat v něm i bazén. Zatím jenom v rovině snů je plán pořádat módní přehlídky.

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ