Maskovaní útočníci na motocyklu na severu Bangladéše zastřelili Japonce. Je to druhý cizinec zabitý v této zemi za poslední týden. K činu se podobně jako k pondělnímu zabití italského občana přihlásila radikální organizace Islámský stát. Policie v souvislosti se střelbou zadržela čtyři lidi.
Pětašedesátiletý Kunio Hoši měl japonské občanství, narodil se však v Bangladéši. Neznámí útočníci jej napadli v oblasti Rangpur zhruba 335 kilometrů severně od hlavního města Dháky. Muž zemřel cestou do nemocnice, uvedla policie.
Útok měl některé rysy podobné pondělnímu zastřelení italského humanitárního pracovníka neznámými útočníky v Dháce. Rovněž k pondělnímu činu se přihlásil Islámský stát, který ovládá velká území v Iráku a v Sýrii a šíří svůj vliv i do dalších zemí. Bylo to první podobné prohlášení, které skupina učinila v Bangladéši. Bangladéšské úřady nicméně dříve tento týden uvedly, že nemají důkazy, které by potvrzovaly souvislost vraždy s působením Islámského státu. USA a Británie v reakci na útok omezily pohyb svých diplomatů v Bangladéši.
Útoky na cizince jsou v Bangladéši ojedinělé. Během posledního roku byl ovšem v zemi patrný vzestup násilí spjatého s radikálním islámem. Tato vlna stála život čtyři kritiky náboženského radikalismu, kteří byli ubiti k smrti. Jedním z nich byl americký občan bangladéšského původu.
Představitel místní policie řekl, že policisté se motivy nejnovějšího násilného činu snaží zjistit. Bangladéšský ministr vnitra sdělil, že útok mají podobně jako ten pondělní na svědomí tři maskovaní muži na motorce, kteří stříleli z pistole. Motivy tedy prý mohou být stejné.
Japonské velvyslanectví v Bangladéši po útoku vydalo upozornění pro občany Japonska nacházející se v této jihoasijské zemi. K větší obezřetnosti vybídlo své občany také velvyslanectví Jižní Koreje v Bangladéši.