V bojích o Mosul zahynulo až 900 členů IS, počítají Američané

Zahraničí
27. 10. 2016 12:40
Členoví irácké protiteroristické jednotky.
Členoví irácké protiteroristické jednotky.

Americká armáda odhaduje, že v bojích o Mosul bylo zabito 800 až 900 členů teroristické organizace Islámský stát (IS). OSN vypravuje z Dubaje humanitární pomoc pro irácké uprchlíky a podle jejích informací má 1500 těchto zásilek dorazit do severního Iráku v pátek.

Americký generál Joseph Votel, který stojí v čele amerického Centrálního velení pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM), řekl, že v bojích o Mosul, jež byly zahájeny 17. října, padlo podle odhadů americké armády 800 až 900 členů IS. Podle něj je obtížné poskytnout přesnější údaj, protože radikálové se přemísťují a snaží se zamíchat mezi civilisty. IS má podle Votela potíže ztráty rychle nahrazovat, protože je pro něj nebezpečné přemísťovat své lidi v konvojích.

Irácká armáda a spojenecké milice postupují k Mosulu poměrně rychle a z několika směrů. Zatím jsou v jeho blízkosti, větší problémy se očekávají na území města. Americká armáda odhaduje, že uvnitř Mosulu je na tři až pět tisíc členů IS, v jeho okolí tisíc až dva tisíce.

Irácké speciální jednotky prohledávaly síť podzemních tunelů v nedávno dobyté vesnici asi deset kilometrů východně od Mosulu a objevily výrobnu výbušnin, kterou využívali islamisté. Tunely byly vybavené světly a větráky a jeden vedl z mešity na nedalekou silnici. Radikálové využívali tunelů, aby zmátli letouny mezinárodní koalice. V různých budovách nastražili výbušniny, aby zpomalili postup irácké armády.

Očekává se, že IS zneužije množství civilistů jako lidské štíty a možná použije primitivní chemické zbraně. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyškolila 90 iráckých zdravotníků v organizování pomoci v okamžicích, kdy ji bude potřebovat velké množství lidí. Podle WHO by se na útěk z Mosulu mohlo vydat až 700 tisíc lidí a 200 tisíc osob bude možná potřebovat naléhavou pomoc. Počítá se s tím, že až 90 tisíc dětí bude nutné očkovat a že mezi uprchlíky bude 8 tisíc těhotných žen. Zatím z oblasti Mosulu odešlo podle dnešní zprávy ministerstva pro migraci 12 tisíc lidí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve čtvrtek oznámil, že ze Spojených arabských emirátů posílá do severního Iráku stany, přikrývky a další humanitární pomoc. Připraveno je sedm tisíc balíků pomoci, prvních 1500 má dorazit v pátek. Tábory pro uprchlíky se zřizují na severu Iráku.

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

Autor: ČTK Foto: , Khalid Mohammed

Další čtení

ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ