V Indii je stále manuální práce levnější než nejjednodušší pračka. Více než pět tisíc mužů zvaných dhóbijové například každý den čistí oděvy v bombajské prádelně pod širým nebem Mahalaxmi Dhobi Ghat, píše americký deník Christian Science Monitor.
Radžkumár Kanodžía rytmicky mlátí mokrými kalhotami o betonovou stěnu. Podobné odstřeďování v rozvinutých zemích většinou provádějí automatické pračky. Ale v Indii se zachovává mnoho prastarých povolání, protože lidská práce je stále mnohem levnější než stroje a elektřina.
ČTĚTE TAKÉ: Letišti v Dillí přibyl terminál za 61 miliard
V každé z 826 kójí pracuje zhruba šest lidských praček. Dokážou prát, sušit, žehlit a dopravovat tisíce kusů oblečení denně. A jde pouze o jednu z mnoha v čtrnáctimilionové Bombaji. Turistům často připadá ruční praní jako zázrak, když oblečení špinavé po dlouhé cestě ráno odevzdají dhóbijům a večer se jim vrací voňavé a čisté. Cena je 21 centů za kalhoty a košili, tedy asi 4 koruny.
Může se stát, že se jejich klientem stane i obyvatel rozvinutého světa, který v Indii nikdy nebyl. Někteří textilní výrobci v Indii jim totiž posílají nové oděvy předtím, než je pošlou do obchodů. Největšími klienty jsou ale hotely, které posílají povlečení, ručníky a ubrusy.
"Vždycky si u praní zpívám. V poslední době hlavně bollywoodský hit Všechno je v pohodě," vypráví optimisticky Kanodžía.
Foto: http://www.profimedia.cz/, Wikimedia Commons / Claude Renault