V čele Tchaj-wanu bude i nadále žena

Zahraničí
11. 1. 2020 12:15
Prezidentka Cchaj Jing-wen.
Prezidentka Cchaj Jing-wen.

Na Tchaj-wanu se v sobotu konaly prezidentské a parlamentní volby a první neoficiální výsledky zveřejněné ve státní televizi naznačují, že stávající prezidentka Cchaj Jing-wen obhájí svůj post i na druhé funkční období. Podařilo se jí totiž i přes klesající popularitu pasovat do pozice ochránkyně autonomie Tchaj-wanu tváří v tvář rostoucímu tlaku pevninské Číny, která ostrov považuje za součást svého území. 

Roli favorita přisuzovaly průzkumy také její vládnoucí Demokratické pokrokové straně (DPP). Ta v roce 2018 drtivě prohrála v místních volbách, které byly vnímány jako referendum o popularitě Cchaj Jing-wen. Podle průzkumů veřejného mínění z loňského roku mělo o její vládě příznivé mínění jen 15 procent obyvatel Tchaj-wanu a o kandidaturu na post prezidentky musela bojovat se svým bývalým podřízeným. I přesto však velmi pravděpodobně směřuje k zisku druhého prezidentského mandátu.

Jedním z hlavních faktorů tohoto úspěchu byly nedávné kroky Pekingu. Loni v lednu čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení na základě principu "jedna země, dva systémy", který je v současnosti uplatňován v případě Hongkongu a Macaa. Tchaj-wan, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle, Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Prezidentčina strana je přitom tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu. Cchaj Jing-wen proto návrh Pekingu okamžitě odmítla. Po vypuknutí masivních protestů v Hongkongu loni v červnu proti přílišnému vměšování Pekingu do záležitostí této poloautonomní provincie si prezidentka osvojila heslo "Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra". Sobotní volby se jí podařilo prezentovat jako referendum o zachování autonomie Tchaj-wanu. Tím dokázala mimo jiné odvést pozornost voličů od řady nepopulárních reforem, které její vláda v posledních letech prosadila.

Pročínský postoj versus nezávislost Tchaj-wanu

K roli favoritky jí pomohl i propad popularity jejího hlavního politického oponenta Chan Kchuo-jüa z opoziční Národní strany (Kuomintang). Ten čelí v posledních měsících řadě skandálů a obviněním z finančních podvodů. Stále navíc udržuje výrazně pročínský postoj i navzdory široce rozšířené nedůvěře Tchajwanců vůči Pekingu.

Do karet současné prezidentce hrál i stav tchajwanské rozvinuté ekonomiky. Akciový trh je stabilní a mzdy v posledních letech pozvolna rostly. Podle agentury AP je to zčásti způsobeno tím, že místní exportéři přesouvají výrobu z pevninské Číny kvůli obavám z dopadů obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

K urnám bylo přizváno 19 milionů oprávněných voličů. Vítězem prezidentských voleb se stane kandidát, který získá největší počet hlasů; přes 50 procent jich mít ale nemusí. Kromě dosavadní prezidentky Cchaj Jing-wen a reprezentanta Národní strany Chan Kchuo-jüa se o přízeň voličů ucházel i kandidát První lidové strany (PFP) James Sung, ten je ale považován za outsidera.

Voliči vybírali také své zástupce do 113členného parlamentu. V tom má teď většinu s 68 křesly DPP, Národní strana má 35 křesel a zbytek mandátu v končícím volebním období držely menší strany a nezávislí kandidáti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Chiang Ying-ying

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ