V delegaci Tálibánu na mírových rozhovorech budou i ženy

Zahraničí
16. 4. 2019 13:00
Bojovníci Tálibánu.
Bojovníci Tálibánu.

V delegaci islamistického hnutí Tálibán na afghánských mírových jednáních v katarském Dauhá budou tento měsíc poprvé ženy. Informovala o tom agentura s odvoláním na mluvčího Tálibánu. Cílem rozhovorů je ukončení téměř dvacetileté občanské války v zemi.

Další kolo afghánských mírových jednání se uskuteční 19. až 21. dubna. Zúčastní se ho na jedné straně představitelé Tálibánu a na druhé straně delegace zahrnující vlivné zástupce afghánské společnosti, včetně opozičních politiků a občanských aktivistů. Rozhovory následují po podobné schůzce obou stran v únoru v Moskvě.

Hnutí Tálibán jedná o podmínkách ukončení občanské války také se Spojenými státy, odmítá ale zatím mluvit přímo s afghánskou vládou, kterou považuje za loutkový režim v područí USA. Podle agentury by však afghánská delegace mohla být na rozhovory v Dauhá rozšířena i o jisté afghánské vládní činitele, kteří by ale přijeli jako soukromé osoby.

Ultrakonzervativní hnutí Tálibán, které během své vlády v 90. letech tvrdě omezovalo práva žen, je tentokrát připraveno zařadit do delegace i ženské představitelky. "Mezi členy delegace Tálibánu na schůzce v Kataru budou i ženy," řekl telefonicky mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. "Tyto ženy nemají příbuzenské vztahy s vysokými činiteli Tálibánu, jsou to běžné občanky Afghánistánu, které žijí ve vlasti či v zahraničí a podporují boj za islámský emirát." 

Podle mluvčího Tálibánu se ženy zúčastní pouze diskuzí se zástupci afghánské občanské společnosti a s afghánskými politiky, nikoli jednání s americkými představiteli vedenými zvláštním vyslancem pro Afghánistán Zalmayem Khalilzadem.

Datum dalšího kola jednání mezi delegacemi Tálibánu a USA ještě stanoveno nebylo, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. "Zatím nemáme plánované další rozhovory USA a Tálibánu. Nejprve počkáme na výsledek vnitroafghánského dialogu," napsala mluvčí americké diplomacie.

Právo šaría

Tálibán vládl Afghánistánu v letech 1996 až 2001 a uplatňoval přitom konzervativní islámské právo šaría. Hnutí nechvalně proslulo diskriminací žen, z nichž naprostá většina neměla přístup ke vzdělání a práci a musela chodit plně zahalená. Od svržení Tálibánu s pomocí invaze zahraničních vojsk v roce 2001 byl zaznamenán v otázce ženských práv velký pokrok, existují ale obavy, že pokud se hnutí znovu dostane částečně k moci, situace žen se opět zhorší.

Mluvčí Tálibánu nicméně prohlašují, že hnutí se v tomto směru změnilo a že nyní podporuje vzdělávání dívek i další ženská práva, pokud jsou v souladu s právem šaría.

Zástupci afghánské občanské společnosti, Západem podporovaná afghánská vláda a mezinárodní partneři Afghánistánu vyvíjeli na Tálibán tlak, aby hnutí začlenilo do mírového procesu i ženy, a jejich účast v delegaci přivítali. Bývalá afghánská poslankyně a aktivistka Favzía Kúfiová rozhodnutí Tálibánu označila za dobrý krok. "Přítomnost žen mezi vyjednávači Tálibánu ukazuje, že se ideologie hnutí změnila," uvedla.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Allauddin Khan

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ