V Indii zemřela minulý týden poslední příslušnice kmene Bo, který zhruba 65 tisíc let obýval Andamanské ostrovy. Se smrtí 85leté Boy ze světa zmizel i jeden jazyk a kultura.
Kmen Bo byl považován za jeden z nejstarších na planetě. S jeho vymřením teď už zůstává naživu jen 52 příslušníků etnika zvaného "Velký Andamanese", jež zahrnovalo desítku kmenů vzájemně se lišících jazykem.
Když v roce 1858 Britové učinili z indického subkontinentu svou kolonii, Velký Andamanese čítal přes pět tisíc lidí. Ti byli pověstní především svým odporem k jakémukoli kontaktu s lidmi mimo svou komunitu.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci napálili svět. Nový amazonský kmen nebyl nový
Podle antropologů vymření kmene Bo je přímým důsledkem izolace, změn v okolním prostředí i neschopnosti integrovat se a spoluexistovat s jinými komunitami. Pro jiné, například lingvistku Anvitu Abbiovou, se nenahraditelná kulturní ztráta, kterou představuje konec jedné kultury, spojuje s osobním dramatem Boy, jež poslední léta svého života neměla s kým promluvit ve své mateřštině a neměla nikoho blízkého své kultuře, s nímž by mohla sdílet vzpomínky.
Všechny pokusy přesunout populaci mimo její území skončily katastrofálně: žádné z dětí Velkého Andamanese, které se narodily mimo ostrovy, se nedožilo více než dvou let. V současnosti tato populace přežívá díky dodávkám potravin a vody, jež jim indická vláda posílá na vojenských lodích.
V Indii je nejvíce jazyků ohrožených zmizením na světě. V této zemi s více než 1,1 miliardy obyvatel se hovoří téměř 1600 jazyky, tedy téměř čtvrtinou všech jazyků na planetě. A z nich je 195 na pokraji vymizení, podobně jako jazyk kmene Bo.
Foto: survivalinternational.org