V Indii vznikly rychlé soudy. Hned předaly pedofila katovi

Zahraničí
16. 1. 2013 19:00
Od roku 2004 byl v Indii popraven jen jeden odsouzený.
Od roku 2004 byl v Indii popraven jen jeden odsouzený.

Nad mužem, který znásilnil a zavraždil tříletou holčičku, vyřkl indický rychlý soud ortel smrti. Soudci označili svůj rozsudek "poselstvím společnosti". Takoví pachatelé si podle nich nezaslouží mírnost. Rychlé soudy fungují v Indii teprve dva týdny.

Indická justice zřídila rychlé soudy, které se mají zabývat  případy znásilnění, po brutálním hromadném znásilnění a smrtelném zranění třiadvacetileté studentky medicíny v Novém Dillí před několika týdny. Zločin otřásl i lidmi mimo Indii.

Nyní jeden z těchto soudů vynesl svůj první rozsudek.

Popraven má bý hlídač jednoho zemědělského dvora, který 10. dubna roku 2011 vtáhl do svého domku tříletou hočičku, jíž znásilnil a poté zavraždil. Mrtvolku hodil do křoví, kde ji několik dní poté našli náhodní kolemjdoucí.

Tento odporný čin je jedním z velmi řídkých případů, které opravňují rozsudek smrti, řekl jeden ze soudsů listu The Hindu.  Vedikt padl v úterý.

Masové protesty v Indii po znásilnění a smrti znásilněné studentky."Počet zločinů vůči ženám, zvláště nezletilým, rychle stoupá," zdůraznil soudce. Je podle něj na čase takové zločiny tvrdě trestat.

Před dvěma týdny zahájilo práci pět rychlých soudů. Případem prznitele a vraha dívenky se soudci zabývali pouze deset dní. Předtím se uskutečnilo důkazní řízení.

Zmíněný případ znásilnění a zavraždění studentky medicíny se k rychlému soudu dostane až za několik týdnů, píší indická média. Advokáti pachatelů totiž podnikají všechny možné kroky, aby zahájení procesu oddálili.

Mnoho Indů, možná většina, po tomto otřesném případu požadovalo pro pachatele trest smrti. Ve všeobecném rozhořčení nicméně zanikalo, že v Indii nepopravili nikoho od roku 2004 celých osm let.

Až loni skončil svůj život v rukou kata terorista, který se roku 2008 podílel na masakru v Bombaji, při nemž zahynulo přes 160 lidí. V krvavých jatkáchměla tehdy prsty pákistánská tajná služba.

Třebaže šlo o popravu spolupachatele masakru, Amnesty International (AI) verdikt smrti odsoudila. Nechce prý nijak snižovat utrpení obětí a jejich rodin, ale trest smrti je podle AI nejvážnějším porušením lidských práv a práva na život.

Z tohoto pohledu by zřejmě AI kritizovala i případné rozsudky smrti ve zmiňovaném případu skupiny mužů, kteří hromadně znásilnili vysokoškolačku.

Na celém světě zrušilo rozsudek smrti ve všech případech 97 států. Roku 2011 se popravy konaly jen v 21 zemích, z nich většina v Číně. V 41 státech asijsko-pacifické oblasti zrušilo zcela tresty smrti 17. V praxi nepopravuje Fidži a dalších deset zemí vynáší rozsudky smrti jen ve výjímečných případech spojených s vojenstvím.

Autor: - pp -Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ