V Indonésii lze dostat <span>holí za těsné džínsy</span>

Zahraničí
20. 1. 2010 19:01
Studium Koránu. O tom, co mají mít dívky na sobě, v něm není ani slovo
Studium Koránu. O tom, co mají mít dívky na sobě, v něm není ani slovo

Studium Koránu. O tom, co mají mít dívky na sobě, v něm není ani slovoProvincie Aceh nejlidnatějšího muslimského státu uplatňuje v praxi islámský zákon šaría. Za pět let platnosti zákona islámská policie rozdala jen mírnější tresty.

Měla přilbu a jezdila pomalu, ale přesto ji zastavila policie. Yuli se prohřešila tím, že měla podle policie řídící se islámským zákonem šaría v indonéské provincii Aceh příliš těšné džíny a příliš krátkou halenku, napsala agentura AFP.

Mladá žena klopí oči před policistkou v khaki uniformě, která jí dělá kázání. "Slibuji, že si koupím muslimštější oblečení," šeptá Yuli. Policistka jí pak dovolí odjet na jejím červeném mopedu.

Během jedné hodiny se lekce z mravů dostalo 18 ženám, buď proto, že je kalhoty příliš obepínaly, nebo proto, že se jim pod tunikou rýsovaly obrysy postavy. Tři muži byli pokáráni za to, že měli na sobě šortky.

Přípravy k modlitbě v šatu, jenž je výrazem mladší tradice."Uplatňujeme jen v praxi šaríu, kterou přijal provinční parlament a podle níž ženy mohou ukazovat pouze obličej a ruce," zdůvodňuje to Hali Marzuki, velitel islámské mravnostní policie, této zvláštní jednotky v Acehu.

Tato provincie na jihu ostrova Sumatra postupně aplikuje islámský zákon od roku 2002, má totiž zvláštní statut autonomie v rámci Indonésie, největší muslimské země světa, která však má laickou ústavu.

Islámská mravnostní policie má více než 1500 členů, včetně 60 žen. Mezi Acežany však žádnou velkou hrůzu nebudí, zejména pro poměrně dobrosrdečné chování policistů, kteří nejsou ozbrojeni, a také proto, že za prohřešky nejsou žádné těžké tresty.

Iskandar, šéf policie v Banda Acehu, metropoli provincie, prohlašuje, že od té doby, co se před rokem chopil svého úřadu, nenařídil žádné bičování. "Cílem zákona není trestat. Musíme vysvětlovat a přesvědčovat," zdůraznil.

Sotva desítka osob byla od roku 2005 potrestána ranami bambusovou holí, ať už to bylo pro konzumaci alkoholu, hry o peníze nebo zakázané sexuální vztahy.

Předpisy odívání se v muslimských zemích liší. Před mešitou v Acehu.Přes tuto poměrnou shovívavost se porušování šaríi stává stále méně častým, raduje se Syarifuddin, jenž stojí v čele jedné z policejních brigád. Zdůrazňuje, že většina hříšníků bývá zadržena na základě informací poskytnutých obyvateli.

Právě díky takovému "tipu" jeho muži onehdy zrána zadrželi skupinu středoškolských studentů podezřelých z toho, že hráli v jedné kavárně domino o peníze.

Syarifuddin spoléhá rovněž na své inspektory v civilu při zátazích na osoby, které se dopustily hříchu, třeba takového, že svobodný muž se setká se svobodnou ženou v uzavřeném či izolovaném místě, například na pláži.

Společná modlitba v Acehu."Musíme se naučit s touto policií žít," dosvědčuje sedmnáctiletá studentka Fira, která se prý ráda baví. "Umíme si to zařídit tak, abychom se takovým kontrolám vyhnuli. A konečně, pokud vás chytnou, riskujete jen vynadání," dodává.

Situace by se mohla změnit, kdyby islámská mravnostní policie byla pověřena aplikací nového zákona, který zpřísňuje sankce, až po kamenování za cizoložství. Tento zákon, který odhlasoval regionální parlament, vyvolal znepokojení dokonce i v Jakartě, kde by jej mohl nejvyšší soud prohlásit za protiústavní.

"Vůči těmto radikálním tlakům musíme být velmi bdělí," upozorňuje Khairani Arifinová, bojovnice za práva acežských žen. Obává se, aby se Aceh "jednoho dne nepodobal Pákistánu".
"V současné situaci se však mnozí neodvažují dát najevo svůj odpor, protože se obávají, že by pak platili za špatné muslimy," podotýká ředitel sdružení na ochranu občanských svobod v Banda Acehu Teuku Ardiansyah.

Mešita v hlavním městě provincie Banda Aceh. 

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ