Jemenské úřady zadržely v Saná ženu podezřelou z odeslání nebezpečných zásilek na adresu dvou synagog v Chicagu. Oba balíčky objevené v letecké poště ve Spojených arabských emirátech a v Británii podle vyšetřovatelů obsahovaly nebezpečnou výbušninu s roznětkou. Jemenská policie zároveň oznámila, že zadržela dalších 26 podezřelých zásilek a vyslýchala neupřesněné množství pracovníků přepravní letecké společnosti i zaměstnance nákladové části mezinárodního letiště v Saná.
Britský premiér David Cameron vyslovil přesvědčení, že nálož byla připravena tak, aby explodovala v letadle. Zatím podle něho není důkaz, "že byla vytvořena pro výbuch nad britským územím, ale samozřejmě to nemůžeme vyloučit".
Balíček odhalený ve čtvrtek v Dubaji obsahoval tiskárnu do počítače s výbušninou a roznětkou a nesl prý stopy teroristické organizace Al-Káida. Trhavinou byl pentaerythritol-tetranitrát (PETN) ukrytý v tiskárně a v náplni do ní, sdělila dubajská policie. Zásilka putovala ze Saná přes katarské Dauhá.
"Balíček byl připraven profesionálně, včetně elektrického obvodu, který byl napojen na SIM kartu mobilního telefonu v tiskárně. Tento způsob přípravy bomby nese stopy metod al-Kajdy," uvádí se v prohlášení dubajské policie.
Zásilka zadržená na letišti East Midlands nedaleko Londýna byla podána v Jemenu, odkud putovala do německého Kolína nad Rýnem. Němečtí činitelé jsou přesvědčeni, že jejich země terčem nebyla.
Bomba poukazuje na al-Kajdu
PETN je silná a nestabilní výbušnina, kterou lze odpálit roznětkou nebo teplem. Explodovat může již při 175 stupních Celsia. Patří ke skupině moderních výbušin, které se používají samotné nebo ve směsích. K těm se řadí i semtex, plastická trhavina vyvinutá v minulém století v Československu a oblíbená mezi teroristy pro svou obtížnou zjistitelnost.
PETN byl loni o Vánocích použit při nezdařeném pokusu nigerijského islámského radikála vyhodit do vzduchu letadlo směřující z Amsterdamu do Detroitu. Stejná trhavina byla objevena v botách Brita obviněného, že se v prosinci 2001 pokusil o atentát v letadle z Paříže do Miami.
Prezident Barack Obama vyjádřil odhodlání zničit odnož al-Kajdy sídlící v Jemenu a zdůraznil, že zpřísněná bezpečnostní opatření v letecké dopravě budou uplatňována tak dlouho, jak to bude zapotřebí.
K přísnějším opatřením přistoupil například Egypt, kde pracovníci letišť začali ručně prohledávat veškerá zavazadla směřující do země i vypravovaná do zahraničí. V hledáčku mají především zásilky z Jemenu.
Přijímání leteckých zásilek z Jemenu zastavila i Francie, stejně tak Británie nebude přijímat žádné nákladní letouny z Jemenu bez doprovodu.
Jemen chce bojovat proti terorismu sám
Také americké společnosti UPS a FedEx, největší světoví nákladní dopravci, v jejichž letounech byly nebezpečné zásilky objeveny, oznámily, že zastavují leteckou dopravu z Jemenu. Při vyšetřování pomáhá i Saúdská Arábie.
USA vyzvaly Jemen k užší spolupráci v boji proti teroristům. Jemenští představitelé sice prohlásili, že jsou odhodláni společně s mezinárodním společenstvím proti terorismu bojovat, ale prezident Alí Abdalláh Sálih zároveň řekl, že Jemen to udělá vlastními prostředky a nikomu nedovolí vměšovat se do jeho vnitřních záležitostí.
Právě v Jemenu mají islamistické skupiny napojené na Al-Káidu a nepřátelské vůči USA silné zázemí.
Teroristické islamistické organizace se snaží napadnout americké cíle v odvetě za války v Iráku a v Afghánistánu i za nálety bezpilotních letounů proti povstaleckému hnutí Taliban v Pákistánu. Podle radikálů jde o války proti muslimům a odveta je proto legitimní. Letos se jeden extremista vycvičený v Pákistánu neúspěšně pokusil o útok s bombou umístěnou v autě na newyorském náměstí Times Square.