Otrocká práce
V Kataru hynou kvůli fotbalu dělníci po stovkách. I 450 Indů
19.02.2014 14:40
Kruté a lidí nehodné pracovní podmínky na stavbách určených pro mistrovství světa ve fotbale roku 2022 doplnila další hrůzná statistika. V Kataru zahynulo za pouhé dva roky, v letech 2012 a 2013, zhruba 450 gastarbajtrů z Indie. Nabízí se, přirozeně, otázka, zda je toto utrpení už dostatečně velké na to, aby svět zmíněný šampionát bojkotoval.
V případě zimních olympijských her k Soči stačil k výzvám k bojkotu jeden jediný ruský zákon týkající se homosexuálů, jenž je v zahraničí často označován za homofobní.
Údaj o přibližně 450 mrtvých Indech v ropném emirátu zveřejnila tamní indická ambasáda, takže o jeho věrohodnosti lze sotva pochybovat. Podle velvyslanectví v Dauhá umírá každý měsíc na Nejde ale zdaleka jen o Indy, v Kataru umírají novodobí otroci také z jiných zemí. Třeba Nepálců loni podle oficiálních údajů zahynulo 185.
V Kataru nelze zřizovat nádherné stavby, jestliže daní za ně je, že na nich za nepřijatelných podmínek umírají lidí, řekl minulý týden člen výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Theo Zwanziger před výborem pro lidská práva Evropské unie.
Přesto si Katar podle Zwanzigera zasloužil šanci ukázat, že "to skutečně dokáže změnit". Odebrat Kataru pořadatelství fotbalového mistrovství by bylo absolutně kontraproduktivní.
Zwanziger, bývalý předseda německého fotbalového svazu (DFB), tak postupně názorově otočil. Ještě před třemi roky vyzýval, aby FIFA přehodnotila udělení mistrovství světa v roce 2022 Kataru. Důvodem je údajná korupce při volbě pořadatele.
Do debaty kolem pracovních podmínek při přípravách fotbalového mistrovství světa v roce 2022 v Kataru se vložil loni v listopadu vložil rovněž Evropský parlament. V rezoluci vyzval pouštní království, aby zajistilo dodržování lidských práv u zahraničních dělníků, a po mezinárodní federaci FIFA požaduje, aby v tomto směru také jednala.
Letos by měli europoslanci vyslat do Kataru vlastní delegaci. "Nemůžeme dovolit, aby mistrovství světa v roce 2022 bylo postaveno na otrokářství," uvedl rakouský europoslanec Hannes Swoboda.
Ke zlepšení situace migrujících dělníků v zemi vyzvala koncem minulého roku i OSN. "U mnoha přistěhovalců jsou na jejich pracovištích porušována lidská práva, mnozí nedostávají mzdu nebo jim platí méně, než se dohodlo," uvedl o minulém víkendu zvláštní zpravodaj OSN pro práva migrantů François Crépeau.
Jako znepokojující označil Crépeau mimo jiné počet nehod a nebezpečné pracovní podmínky na stavbách v emirátu u Perského zálivu, které vedou ke zraněním a úmrtím.
Zpravodaj OSN připustil, že úřady se snaží o zlepšení situace, ale v tomto směru je třeba udělat ještě mnohé. Crépeau obzvláště navrhl, aby se na ochranu migrujících dříčů přijal zvláštní zákon.
Je nepřijatelné, aby zaměstnavatelé odebírali svým zaměstnancům pasy. Musí být také zrušen systém "kafala", který umožňuje firmám zakázat svým zaměstnancům změnu zaměstnavatele a odjezd ze země, požaduje Crépeau.
Katar má podle jeho slov nejvyšší kvótu zahraničních dělníků na světě.
Organizační výbor fotbalového šampionátu informoval nedávno o "normách pro blaho dělníků". Zaměstnavatelé by podle nich měli svým zaměstnancům posílat peníze přímo na konta a výbor by měl mít možnost kontrolovat, zda jsou odměňováni řádně a včas.
Také v ubytování gastarbajtrů musejí platit minimální standardy, třeba ohledně hygieny a počtu postelí v pokojích.
Nehledě na tvrdé až smrtící pracovní podmínky, k Perskému (Arabskému) zálivu se s vidinou slušného výdělku stále další a další statisíce mladých mužů a žen z jiných, mnohem chudších částí světa. Ropné emiráty a monarchie patří k nejbohatším zemím planety.
Jejich blahobyt ale spočívá na hřbetech vandrovních pracovníků.
Na Arabském poloostrově jich v současné době dře nejméně 12 milionů. Ženy pracují hlavně v domácnostech, muži se činí na stavbách, jako prodavači, číšníci, uklízeči, popeláři či taxikáři.
Nejvíce, asi devět milionů, jich pracuje v Saúdské Arábii. Nikde jinde na světě není tolik migrujících dělníků jako právě v tomto regionu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.