V KLDR byl za hustého sněžení pohřben vůdce Kim Čong-il

Zahraničí
28. 12. 2011 08:08
Pohřeb Kim Čong-ila.
Pohřeb Kim Čong-ila.

Desetitisíce lidí lemovaly ulice severokorejského hlavního města Pchjongjangu, jimiž projížděl vůz s ostatky zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Pohřeb diktátora vysílala severokorejská státní televize, jež často nabízela záběry přihlížejících, kteří při průjezdu smuteční kolony srdceryvně plákaly a okázale projevovaly zármutek. Televize podle agentury AP oznámila, že země je nyní v "láskyplné péči" Kim Čong-una - nejmladšího syna zesnulého vůdce.

První část obřadu se konala v pchjongjangském mauzoleu Kumsusan, kde byla rakev s tělem Kim Čong-ila několik dní vystavena. Pak smuteční průvod vyrazil do bílých ulic Pchjongjangu, kde vytrvale sněžilo. V jeho čele a v blízkosti černého smutečního vozu vezoucího ostatky jeho otce kráčel Kim Čong-un v tmavém kabátě a s hlavou mírně skloněnou proti sněhu zvedal pravou ruku na pozdrav.

Převoz ostatků Kim Čong-ila.Za ním se do průvodu zařadil jeho vlivný strýc Čang Song-tchek, švagr Kim Čong-ila a muž považovaný za šedou eminenci, který bude hrát významnou roli při cestě Kim Čong-una k moci.

V ulicích Pchjongjangu se shromáždily desetitisíce truchlících lidí, mnohde vojáci se sklopenými hlavami a smeknutými čapkami.

Kim Čong-il vládl jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Podle státních médií zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Zprávu o jeho smrti zveřejnil Pchjongjang až po dvou dnech. Příčinou úmrtí byl údajně silný infarkt v důsledku přepracování a velké psychické zátěže. Během uplynulých 11 dní od oznámení smrti se před podobiznami zesnulého vůdce v mrazivém počasí klaněly a plakaly statisíce lidí.

Další záběry lidí truchlících před rakví s ostatky Kim Čong-ila a vzdávajících poctu zesnulému vůdci zveřejnila KLDR i před začátkem pohřbu. Záznam zachytil vojáky v uniformách a Severokorejce v černých oděvech nebo tradičním oblečení, jak v mauzoleu Kumsusan pláčou před rakví s vůdcovými ostatky. Katafalk byl na záběrech zakryt rudými begoniemi pojmenovanými podle zesnulého vůdce "kimčongilie". Armádní orchestr v televizi vyhrával revoluční písně.

Lidé oplakávají Kim Čong-ila.Smuteční akce mají v Pchjongjangu pokračovat ve čtvrtek. Podle státní agentury KCNA bude jejich součástí smuteční obřad v poledne místního času, dělová salva nebo tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě naopak uctí památku vůdce troubením a houkáním sirén.

Okázalý pohřeb má být podle agentury Reuters ukázkou vojenské síly a zřejmě bude připomínat pohřeb Kim Čong-ilova otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena, který jako první z rodiny stanul u moci. Jeho vnuk Kim Čong-un bude podle všeho třetím členem rodiny, kdo stane v čele země. Ta se podle agentury Reuters může zdát silná, nicméně neprosperuje. Podle OSN Severokorejci umírají o tři a půl roku dříve než v dobách Kim Ir-sena.

KLDR, kterou podporuje sousední Čína, se chce zařadit se mezi jaderné mocnosti a letos provedla dva jaderné testy.

Asi sedmadvacetiletý Kim Čong-un, kterého již nyní státní sdělovací prostředky označují za "velkého následníka", v úterý podle státních médií znovu vzdal poctu zesnulému otci. Šlo o jeho pátou návštěvu v pchjongjangském mauzoleu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Senát USA schválil Trumpův zákon o výdajích, rozhodl hlas viceprezidenta

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ