Přemýšlíte, co byste dali jako dárek muži, který má všechno? A co takhle medvědí kůži? I ona je jedním z několika tisíc dárků a pozorností, které dostal zakladatel Severní Koreje Kim Ir-sen a nyní jsou vystaveny v Muzeu mezinárodního přátelství v pohoří Mjohjangsan, tři hodiny jízdy severně od hlavního města Pchjongjangu, napsal zpravodajský server CNN.
Medvědí kůže - dar bývalého rumunského komunistického vůdce Nicolae Ceaušeska - je vystavena na čestném místě. Muzeum je na oficiální turistické trase a je napěchované vázami, obrazy, vojenským vybavením a dalšími více i méně obvyklými dárky.
Expozice čítá 112.225 darů pro Kim Ir-sena, jeho syna Kim Čong-ila i nynějšího vůdce KLDR Kim Čong-una ze 184 různých zemí včetně České republiky - jde o malovaný talíř z tehdejšího JZD Československo-korejského přátelství v Lanžhotu.
Zdaleka největšími dárci ovšem jsou Čína a Rusko, a především pak bývalý komunistický Sovětský svaz.
Po obou stranách impozantně velkého vchodu stojí jeden voják. Všechny fotoaparáty, kamery, mobilní telefony a dokonce i notesy a tužky je třeba odevzdat. A pak může začít prohlídka.
Ve vstupní hale okamžitě přitáhne zrak dominující bílá kamenná plastika Kim Ir-sena sedícího na křesle. Návštěvníci se dozvídají, že věčný prezident KLDR stále dostává mnoho posmrtných darů.
Pod zdobnými a draze vypadajícími lustry jsou skleněné vitríny obsahující část významnějších darů.
Oficiální komentář uvádí, že "také nepřátelské země poslaly prezidentu Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi spoustu darů, protože na ně udělala dojem jejich velká osobnost a schopnosti".
Pochopitelně je tu i několik darů z "nepřátelských" Spojených států. Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová dala Kim Čong-ilovi stříbrný talíř, když Severní Koreu navštívila v říjnu 2000.
V té době obě země zažívaly zmírnění vzájemného napětí. Krom toho Albrightová přivezla basketbalový míč podepsaný Michaelem Jordanem; o Kim Čong-ilovi bylo známo, že je velkým fanouškem této hvězdy NBA.
V muzeu je také miska od bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera a jeho manželky, kteří KLDR navštívili v roce 1994 pod rouškou soukromé cesty.
Ovšem tyto dárky vypadají dost nicotné, hned jak návštěvník vstoupí do další místnosti, kde ho ohromí vlak - dar od komunistického vůdce SSSR v roce 1945. Během korejské války počátkem 50. let minulého století pak Josif Stalin dal Kim Ir-senovi automobil. A aby se nenechal zahanbit, přidal další vlak v roce 1953 také tehdejší čínský vůdce Mao Ce-tung.
Podle DVD, které se dá koupit v obchodě se suvenýry, navštívilo muzeum od jeho otevření v roce 1978 do roku 2010 celkem 3,7 milionu návštěvníků, z nichž téměř půl milionu byli cizinci nebo obyvatelé Jižní Koreje.
Ti všichni měli možnost podívat se i na méně obvyklé dary, které muzeum uchovává - například fosilního hlemýždě, kterého daroval jeden z bývalých premiérů Madagaskaru, anebo sloní kly z Guineje.