V Myanmě vyhlášen <span>zákaz vycházení a shromažďování</span>

Zahraničí
25. 9. 2007 20:50
Protestující buddhističí mniši v Myanmě
Protestující buddhističí mniši v Myanmě

Protestující buddhističí mniši v MyanměV Myanmě se dnes uskutečnila další protivládní masová demonstrace vedená buddhistickými mnichy, a to navzdory výzvám státní televize, aby protesty skončily.

Dnes večer proto vyhlásila myanmská vláda na následujících 60 dní zákaz vycházení od deváté hodiny večerní do páté hodiny ranní místního času a zákaz shromažďování více než pěti osob.

Průvod desetitisíců nespokojenců v největším myanmském městě Jankounu (Rangún) proběhl i tentokrát pokojně, poté se však v centru města rozestavili policejní těžkooděnci.

Zákaz vycházení a shromažďování byl vyhlášen tlampači projíždějícími ulicemi Jankounu a Mandalaje.

Masové protivládní demonstrace v RangúnuNěkolik buddhistických mnichů přesto dnes vyzvalo občany, aby se k protestům připojili i v dalších dnech. Jeden z řečníků dnes prohlásil, že nepokoje nepřestanou, dokud se vláda neomluví za špatné zacházení s mnichy při dřívějších demonstracích na severu země.

O Myanmě se dnes jednalo i na konferenci OSN v New Yorku. Americký prezident George Bush během svého projevu ve Valném shromáždění OSN oznámil nové sankce vůči čelným představitelům junty a těm, kteří jí poskytují finanční pomoc. Sankce hodlá uplatnit i britský premiér Gordon Brown, který dnes vyzýval Evropskou unii, aby k Myanmě zaujala tvrdší postoj kvůli potlačování opozice. Brown v dopise hlavám členských států EU také uvedl, že i OSN by měla zvýšit tlak na Barmu. "Lidská tragédie v Barmě vyžaduje okamžitou mezinárodní akci," napsal Brown.

Situaci v Myanmě dnes poprvé oficiálně komentovala i Čína, která má s Myanmou úzké obchodní vztahy a je jejím dlouhodobým spojencem. Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo naději, že se situace v Myanmě stabilizuje. Zároveň se ale odmítá jakkoli vměšovat do vnitřních záležitostí této země.

V centru Jankounu, kde se v pondělí sešlo na 100 tisíc lidí, dnes varovali vládní činitelé z Myanmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v květnu 2002koreb nákladních automobilů prostřednictvím megafonů mnichy i civilisty, aby se manifestací neúčastnili. U pagody Šweitigoum (Shwedagon), která je nejvýznamnější svatyní v zemi a odkud dnes i v pondělí vyšel průvod do města, stálo podle několik armádních náklaďáků.

Pondělní manifestace v Jankounu byla dosud nejrozsáhlejší protestní akcí proti juntě od krvavého potlačení prodemokratické revoluce v Barmě v roce 1988.

Mniši a jejich stoupenci z řad veřejnosti i kulturních osobností žádají národní usmíření, především propuštění členů opozice z vězení, včetně disidentky Do Aun Schan Su Ťij. Nositelka Nobelovy ceny za mír je držena v domácím vězení ve svém rangúnském domě, odkud mohla v sobotu demonstranty pozdravit. V neděli jí v tom již policie zabránila.

Na fotografiích: (1), (2) Dnešní masové protivládní demonstrace v Jankounu, (3) Archivní foto disidentky Su Ťij, květen 2002.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ