Počet obětí sobotního zemětřesení v Nepálu a jeho okolí přesáhl 4 tisíce, zraněno bylo více než 7 tisíc lidí. V sousední Indii zahynulo 66 lidí a v čínské oblasti Tibetu 20. Představitelé nepálské vlády odhadují, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5 tisíc,některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15 tisíc obětí. České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi.
Agentura Reuters citovala nejmenovaného vysokého představitele nepálského ministerstva vnitra, který poukázal na skutečnost, že s nejhůře zasaženými oblastmi v horách nebylo doposud navázáno spojení. Z toho důvodu se domnívá, že počet mrtvých se dostane k 5 tisícům.
Ještě pesimističtější vyhlídky má Lex Kassenberg, který řídí záchranné práce světové humanitární organizace Care International v Nepálu. "Ten počet přesáhne 10 tisíc, možná se dostane až přes hranici 15 tisíc," prohlásil Kassenberg podle britského deníku The Guardian.
Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8500 lidí. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 tisíc vojáků nepálské armády.
Kromě mrtvých v metropoli Káthmándú a okolí zahynulo navíc při sesuvu laviny na Mount Everestu nejméně 18 lidí, kteří nejsou zahrnuti do nepálské bilance obětí zveřejněné místní policií.
České ministerstvo zahraničí podle nejnovějších údajů registruje v oblasti 239 českých občanů a s šestnácti české úřady zatím nebyly schopny navázat kontakt, řekl David Frous z tiskového odboru ministerstva. Stále podle něj platí, že Česko nemá zprávy o tom, že by nějaký Čech byl mezi mrtvými nebo zraněnými. Na letišti v Káthmándú podle Frouse působí česká konzulka z Dillí, která na místě pomáhá českým občanům při odletu z Nepálu.
Desetitisíce nepálských rodin strávily již druhou noc pod širým nebem, buď proto, že přišly o své domovy, nebo v obavách z pokračujících následných otřesů půdy. "Bylo zaznamenáno téměř 100 následných otřesů, které komplikují záchranné práce. I záchranáři jsou vyděšení a při každém záchvěvu země prchají," prohlásil jeden z představitelů úřadů v Káthmándú Ek Narajan Arjal. V metropoli bylo podle něj zřízeno deset stanovišť, kde jsou rozdávány stany a pitná voda.
Po celém Káthmándú, které registruje přes tisíc mrtvých, vyrostla stanová města. Prostírají se v parcích, na náměstích i na golfovém hřišti. Na otevřených prostranstvích leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Jak přesně situace ve městě vypadá, je vidět například na záběrech, které pořídil bezpilotní letoun.
V pondělí ráno otevřely některé obchody nabízející základní zboží a také pekařství začala prodávat čerstvý chléb. Přerušeny ale zůstávají dodávky elektřiny, také telefonické spojení je velmi špatné a internet prakticky nefunguje.
Humanitární pracovníci varovali, že situace v oblastech kolem epicentra, které bylo zhruba 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú, může být ještě podstatně horší a že počet obětí zřejmě dál poroste. Do mnohých odlehlých horských okresů se záchranářům ani dva dny po zemětřesení stále nepodařilo dostat. "Mám zprávy, že v některých vesnicích bylo zcela zničeno 70 procent domů. Lidé nemají jídlo ani přístřeší," řekl představitel okresu Gurkha, který se nachází poblíž epicentra sobotního zemětřesení.
Po otevření letiště v Káthmándú začala do Nepálu v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Do země už dorazil čínský záchranářský tým a indická letadla s humanitární pomocí. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení. Očekáván je v pondělí v Káthmándú také americký vojenský letoun se sedmdesátičlenným týmem.
V Nepálu už přes čtyři tisíce obětí. Počet stále roste
Zahraničí
27. 4. 2015 06:31Nemocnice pod širým nebem v Káthmándú.