V Pákistánu pokračují nepokoje, další dva lidé zabiti
13.05.2007 10:40
Další dva mrtvé si v neděli vyžádaly násilnosti, které od soboty ovládají jihopákistánské Karáčí. Při sobotních střetech mezi přívrženci vlády a opozice, které byly reakcí na březnové rozhodnutí prezidenta Parvíze Mušarafa odvolat předsedu nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího, zahynulo nejméně 36 lidí a dalších více než 150 utrpělo zranění. Mezi nedělními oběťmi je jeden přívrženec opozice, který se po pohřbu tří sobotních obětí údajně účastnil protestu proti násilí.
"Do karáčských ulic vyšla demonstrovat asi tisícovka lidí, z nichž někteří zahájili palbu na policisty. Policie zasáhla slzným plynem, aby dav rozprášila, ale mnozí nespokojenci nadále zůstávají v ulicích. Jedna osoba byla usmrcena," popsal situaci ze svého pohledu policista Šad Ibne Másih.
Podle agentury AFP byl v neděli v západní části města zastřelen rovněž jeden policista. "Útočníci zapálili jeho motorku, mučili ho a nakonec ho zabili," vypověděl další místní policista Šafíkur Rahmán.
Nepokoje v Karáčí vypukly v sobotu krátce poté, co do města přiletěl sesazený soudce Čaudhrí, aby se setkal se svými stoupenci. Obě strany uspořádaly ve městě manifestace, které přerostly v krvavé potyčky. Prezident Mušaraf poté, před shromážděním asi 50.000 svých stoupenců v metropoli Islámábádu, násilnosti odsoudil, vyhlásit výjimečný stav v Karáčí však odmítl. Vyzval také, aby se Čaudhrího kauza řešila u nejvyššího soudu, a ne v ulicích.
Analytikové hovoří o nejhorších politicky motivovaných násilnostech v zemi od 80. let. Situace v Karáčí, kde hlídkuje 15.000 příslušníků polovojenských jednotek a policie, zůstává velmi napjatá. Na některých místech v neděli znovu nespokojenci blokovali ulice kameny a hořícími pneumatikami. Šéf policie v Karáčí oznámil, že v souvislosti se sobotními střety bylo zatčeno několik lidí.
Podle agentury Reuters odvolání Čaudhrího vyvolalo rozhořčení v řadách pákistánské justice i opozice a zasadilo zatím nejtěžší ránu prezidentu Mušarafovi od roku 1999, kdy se ujal moci. Opozice žádá, aby se Čaudhrí mohl vrátit do funkce.
Podle analytiků se Mušaraf chtěl zbavit Čaudhrího, aby dostal do čela nejvyššího soudu poslušnějšího člověka, a předešel tak případným právním překážkám, jež by mohly komplikovat jeho záměr zůstat v úřadu dalších pět let. Vláda ovšem tvrdí, že odvolání nebylo politicky motivované a že Čaudhrí zneužíval svého úřadu.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.