V rozporu s hodnotami. Saúdové zavedou tělocvik školaček

Zahraničí
15. 4. 2014 11:55
Zahýbej svou saúdskou kostričkou (ilustrační foto)!
Zahýbej svou saúdskou kostričkou (ilustrační foto)!

Poradní sbor saúdskoarabské vlády uložil ministerstvu školství, aby se zabývalo zavedením tělocviku do státních dívčích škol. Jak píše na své webové stránce televizní stanice al-Arabíja, v království vyvolal tento krok bouřlivou debatu. Zastánci poukazují na vysoký výskyt obezity a cukrovky mezi ženami, odpůrci zase na ohrožování tradičních hodnot.

Generální tajemník rady pro vyšší školství Muhammad Sálih řekl, že Rijád už zahájil nábor sportovních trenérů v zahraničí.

Saúdská běžkyně na 800 metrů Sarah Attarová na olympiádě v Londýně.Saúdská Arábie původně tělocvik v dívčích školách zakazovala, avšak soukromé instituce se tím loni přestaly řídit a tělocvik zařadily do osnov. Poradní rada ho teď chce zavést také do státních škol, což uvítal Mezinárodní olympijský výbor i ochránci lidských práv z Human Rights Watch.

Domácí list al-Vatan svůj pondělní komentář k tématu otiskl s titulkem Oženili byste se s dívkou, která sportuje? Článek vyznívá ve prospěch tělocviku a obsahuje neblahé statistiky. Vyplývá z nich, že obezitou trpí tři čtvrtiny obyvatel království, a to včetně žen. Autor dále upozorňuje, že obezita se pojí s 80 procenty případů diabetu.

Konzervativní duchovní však hovoří o inovaci v západním stylu. Jeden z nich, Abdalláh Daúd, dokonce napsal, že nové kroky povedou k "nevěře a prostituci".

Saúdskoarabský spisovatel Abdalláh Hamídaddín se domnívá, že rozhodnutí poradní rady se netýká ani tak sportu nebo práv žen, jako pravomocí náboženských institucí. "Existují fanatičtí vykladači islámského písma s hlubokou nedůvěrou k ženám, které podle nich mají jedinou možnost, a to lehnout si a umřít. Proto se vláda rozhodla zasáhnout a dát ženám naději na přirozený život," řekl Hamídaddín.

Obezita je v Arábii stále větším problémem.Novinář Mudvahí je toho názoru, že vládu k rozhodnutí vedl vysoký počet obézních žen. Města prý už kvůli tomu začínají zřizovat pěší zóny, protože ministerstvo zdravotnictví nepřestává vydávat statistiky výskytu obezity a diabetu.

"Dosud byla všechna střediska pohybu zřizována při nemocnicích, jako by obezita byla nemoc, takže zapojení do sportovních aktivit je velmi drahé. Jako muž za vstup do tělocvičny platím měsíčně třicet rijálů (1600 korun). Manželka nebo dcera by musely platit za tutéž dobu tisíc rijálů," tvrdí Mudvahí. Tělocvičnami jsou prý vybaveny jedině univerzity, nikoli základní nebo střední školy.

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ