Islámský stát
V Sýrii a Iráku bojuje 20 tisíc cizích džihádistů, odhadují USA
11.02.2015 16:50
Kolem 20 tisíc cizinců z 90 zemí světa bojuje podle nejnovějších odhadů amerických tajných služeb v Iráku a Sýrii pod vlajkou radikální organizace Islámský stát (IS). Asi 3400 z nich pochází prý ze západních zemí.
Jen ze Spojených států se pokusilo do oblasti bojů vycestovat asi 150 lidí, některé z nich se však prý podařilo úřadům zatknout na cestě, další v bojích již zemřeli. Několik desítek se prý ale stále aktivně zapojuje do zuřícího konfliktu.
V polovině ledna odhadovaly americké tajné služby počet zahraničních bojovníků v Sýrii a Iráku na 19 tisíc.
Počet zahraničních bojovníků, kteří se zapojili do bojů v řadách radikálů z IS je podle Nicka Rasmussena, šéfa amerického Národního protiteroristického střediska, bezprecedentní. Zdaleka prý přesahuje počet cizích státních příslušníků, kteří se účastnili nebo účastní konfliktů v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu nebo Somálsku.
Západní tajné služby se obávají, že se bojovníci IS budou vracet zpět do své vlasti v Evropě či USA, aby prováděli teroristické útoky. V lednu uveřejnil IS video, na němž vyzval "osamělé vlky", aby páchali atentáty na Západě. Podobnou výzvu zveřejnila nedávno také jemenská odnož al-Kajdy.
Obama chce nasadit armádu
Americký prezident Barack Obama dnes požádal Kongres, aby v boji proti IS schválil použití vojenské síly. Podle prezidentova návrhu by operace měla trvat nanejvýš tři roky a Američané by se neměli zapojovat do "trvalých útočných pozemních bojů". Očekává se, že návrh vyvolá mezi zákonodárci ostrou debatu.
V dopise, kterým svůj návrh doprovodil, Obama vysvětlil, že mu jde zejména o potvrzení stávajícího rozsahu zapojení Spojených států do koalice proti radikálům. Spekulace, že by šéf Bílého domu mohl požádat o povolení k případnému použití pozemních jednotek, se tak zatím nenaplnily.
Nejde o "schválení dlouhodobé, rozsáhlé pozemní operace jako byly ty, jež naše země podnikla v Iráku a Afghánistánu," ujistil Obama v dopise. Nový mandát by ale dovoloval omezené zapojení jednotek do záchranných misí a speciálních pozemních operací.
Spojené státy vedou mezinárodní koalici proti IS, v níž aktivně působí letectva několika arabských zemí a také Británie a Francie od loňského srpna. Armádní velitelé upozornili, že v daném rozsahu a s použitou technikou jde, pokud jde o porážku IS, o běh na dlouhou trať, který se dá měřit spíše v letech než v měsících.
Americký Kongres nehlasoval pro schválení použití vojenské síly od roku 2002, kdy zákonodárci dali zelenou zapojení do války v Iráku. Nyní se čeká velmi bouřlivá debata, protože téma ostře rozděluje obě hlavní politické síly. Zatímco republikáni prosazují větší vojenské zapojení USA do boje proti radikálům, demokraté se obávají další války na Blízkém východě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.