Rakety
V Sýrii jsou prý už první ruské S-300. Asadův palcát proti invazi
30.05.2013 10:00
Damašek má další pojistky proti možné invazi některých západních zemí a jejich spojenců na Blízkém východě do Sýrie. Vláda v Damašku prý obdržela první dodávku ruských protiletadlových systémů S-300. Napsal to libanonský list al-Achbár s odkazem na syrského prezidenta Bašára Asada. Prezident to řekl v rozhovoru, který má dnes vysílat televize libanonského Hizballáhu al-Manar.
"Sýrie obdržela první dodávku ruských protiletadlových raket systému S-300. Zbylé rakety dorazí brzo," prohlásil údajně Asad.
Tyto ruské rakety jsou předmětem kritiky Západu a Izraele, avšak Moskva tvrdí, že jde o kontrakt z dřívější doby a o výhradně obranný prostředek, který není určen k útoku na nikoho.
Moderní střely budí u Západu respekt a snižují jeho možné snahy svrhnout na bitevním poli syrského prezidenta.
Moskva potvrdila dodávky S-300 režimu Bašára Asada jen několik hodin poté, co se EU nedohodla na prodloužení embarga na dodávky zbraní Sýrii. O vyzbrojování ozbrojené opozice, přinejmenším její části, usilují hlavně Francie a Británie, které mají v oblasti trochu jiné zájmy než zbytek unie.
Moskva Asadovu informaci od dodávce raket oficiálně nepotvrdila, ani nevyvrátila. Rusko a Sýrie se na koupi S-300 režimem v Damašku dohodly už roku 2007. Ruská média citují mimo jiné své izreaelské kolegy, kteří dopravení raketových komnplexů také nepotvrzují, ale uvádějí, že židovský stát vše bedlivě sleduje. Podle Jerusalem Post bude uvedení do provozu S-300 v Sýrii trvat až šest měsíců. Ještě prý k obsluze raket nejsou ani řádně vyškoleni syrští experti.
Paříž a Londýn mají ze všech evropských zemí největší zkušenosti s vojenskými invazemi do jiných zemí a s případným svrháváním tamních vlád.
Existují vážné obavy, že vyzbrojování syrských rebelů, mezi nimž mají významné slovo džihádisté, zčásti ze zahraničí, situaci na bojišti nezvrátí, jen prodlouží boje a tím rovněž peklo, které zažívá syrské civilní obyvatelstvo.
Izrael v uplynulých dnech nepřímo naznačil, že proti dodávkám S-300 Asadovi zasáhne. Zatím třikrát letecky zaútočil na cíle, které byly údajně spojeny s vyzbrojováním Hizballáhu.
Bojovníci šíitského Hizballáhu začali v uplynulých dvou týdnech výrazněji zasahovat do bojů v Sýrii, především v bitvě o strategické město Kusajr. Vojáci věrní Asadovi mají údajně v rukou už 80 procent Kusajru.
V uplynulých dnech libanonský Hizballáh, věrný spojenec Asada, začal přiznávat své padlé v Sýrii, předtím se o nich snažil nemluvit. Údajně jich je už 150, možná více.
Podle nepotvrzených informací zasahuje do bojů v Sýrii až sedm tisíc příslušníků Hizballáhu. Část z nich má své domovy jak v Libanonu, tak v Sýrii.
Vstupem šíitských milic do války se syrský konflikt dále internacionalizuje.
Ruská agentura Interfax ve středu citovala nejmenovaného ruského představitele, který tvrdil, že v syrské výzbroji není zatím ani jedna ruská raketa S-300. Stejně jako před ním další politici však ujistil, že Rusko rakety dodá podle smlouvy.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes obvinil syrskou opozici z maření příprav mezinárodní konference o Sýrii. Rusko spolu s USA se ji snaží zorganizovat s nadějí, že se podaří k jednacímu stolu do Ženevy dostat syrskou opozici i syrskou vládu. Ta už účast potvrdila, avšak opozice ve středu zopakovala, že trvá na odstoupení prezidenta Bašára Asada.
"Dělá to dojem, že národní (opoziční) koalice a její regionální spojenci dělají vše pro to, aby zmařili zahájení politického procesu," řekl Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě. Podmínky opozice označil za nerealizovatelné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.