Občansko-náboženská jatka
V Sýrii se vzájemně pobíjejí zahraniční šíité a sunnité
17.10.2012 10:40
Za Asada! V Sýrii bojuje mnoho iráckých šíitských ozbrojenců, kteří často stojí na straně jednotek prezidenta Bašára Asada a slibují věrnost nejvyššímu šíitskému duchovnímu vůdci Íránu. Tvrdí to milicionáři a politici v Iráku. Zapojení iráckých šíitských milic do syrského konfliktu ukazuje, jak se syrská krize rychle posunula směrem k zástupné válce mezi Asadovým hlavním spojencem, šíitským Íránem, a sunnitskými státy v Perském zálivu, které hlavně podporují povstalce proti syrskému prezidentovi.
Podle iráckých šíitů, kteří následují íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, ohrožuje povstání v Sýrii šíitský vliv a Iráčané bojující v Sýrii tvrdí, že kvůli věrnosti nejvyšší autoritě Íránské islámské republiky chápou pomoc Asadovi jako svou povinnost.
Podle šíitských bojovníků a iráckých politiků jsou mezi nimi zběhové a bývalí bojovníci z takzvané Mahdího armády protiamerického radikálního šíitského klerika Muktady Sadra, Íránem podporovaná milice Badr a milice Asáib Hak a Katáib Hizballáh, které kdysi vedly válku proti americkým jednotkám.
Někteří z iráckých ozbrojenců jsou prý bývalí bojovníci Mahdího armády, kteří v Sýrii našli azyl, když Irák v roce 2007 proti této skupině zakročil. Jiní, věrní Chameneímu jako náboženské autoritě, prý hranice překročili v poslední době. Syrští rebelové považují šíitské ozbrojence za proasadovské milice.
Zběhové z Mahdího armády abú Mudžáhid a abú Hadžar i iráčtí šíitští politici, kteří mají informace o milicích, tvrdí, že do Sýrie přišli dobrovolníci, kteří cestovali jednotlivě regulérními cestami s vlastními cestovními doklady.
Všichni ale čelili problému s financemi, z nichž velkou část údajně poskytlo několik iráckých podnikatelů v Sýrii.
Vůdci skupiny Badr, milice Asáib Hak a Mahdího armády uvedli, že své bojovníky do Sýrie neposlali, protože se domnívají, že povstání v Sýrii je interní záležitost.
Irák tvrdí, že v Sýrii zastává politiku nevměšování - zůstává ale blízko stanovisku Teheránu, když odmítá podpořit požadavky Západy a Ligy arabských států na odstranění Asada, jehož menšinová sekta alávitů je odnoží šíitského islámu.
Šíity ovládaný Írán se snažil odolávat kampani západních států a sunnitských zemí podporujících USA na potlačení íránského vlivu na Blízkém východě a obává se úspěchu povstání v Sýrii vedeného sunnity.
Iráčtí bojovníci a politici tvrdí, že na syrském území se zřejmě nevyskytují žádní íránští bojovníci, nacházejí se tam ale experti a činitelé libanonského šíitského hnutí Hizballáh, kteří provádějí výcvik civilistů.
"Írán tam působí tím, že využívá Hizballáh," tvrdí abú Mudžáhid. Podle jistého politika spřízněného s milicemi Írán pověřil vysoce postaveného iráckého šíitského vůdce ve skupině Badr kontrolou ozbrojených skupin a koordinací mezi syrskou vládou a iráckými šíitskými skupinami.
"Jednotky syrské armády nemohou držet celé území," tvrdí abú Mudžáhid. "Každý den přijedou na hodinu nebo dvě, aby zabrané oblasti osvobodily od rebelů, a zbytek nechají na nás a šíitských obyvatelích v těchto oblastech."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.