V Thajsku spadlo letadlo. Rozlomilo se na dva kusy
16.09.2007 12:49 Aktualizováno 16.09. 12:03
Černým dnem byla neděle pro thajský ostrov Pchúket, který patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace na světě. Při přistávání se na místním letišti v hustém dešti zřítilo letadlo. Konečná bilance neštěstí, které patří k nejhorším v thajských dějinách letectví, je podle úřadů 89 mrtvých. Přežít se podařilo 41 lidem, ale pět z nich je v kritickém stavu.
K TÉMATU: Fotogalerie
Vyšetřovatelům už se podařilo nalézt oba letové záznamníky, které budou poslány do USA k analýze, jež bude trvat asi týden. Mezitím pokračují v prohledávání trosek, aby zjistili, proč se letoun McDonnell Douglas MD-82 nízkonákladové společnosti One-Two-Go v neděli při přistání v hustém dešti dostal mimo přistávací dráhu, rozlomil se na několik částí a začal hořet.Sansern Vongčaum z thajského ministerstva dopravy oznámil, že mezi mrtvými je 34 Thajců a 55 cizinců, většinou Evropanů, kteří do Thajska přiletěli na dovolenou. Podle informací českého ministerstva zahraničí Češi na palubě s největší pravděpodobností nebyli. Zahynul i indonéský pilot letadla a thajský druhý pilot. Na seznamech přeživších je 15 Thajců a 26 cizinců.
Lety na ostrov Pchúket, známý jako "Perla Andaman", byly zatím zrušeny nebo přesměrovány na Krabí, menší turistické středisko asi 185 kilometrů východně od thajského největšího ostrova. Oficiální činitelé nicméně předpokládají, že letiště na Pchúketu bude znovuotevřeno ještě dnes.
Podle letových operátorů v Bangkoku, kteří neuvedli své jméno, sdělil pilot letadla kontrolní věži, že nepůjde na přistání, protože nevidí ranvej. Udom Tantiprasongčaj, ředitel společnosti Orient Thai Airlines, pod niž nízkonákladová divize One-Two-Go patří, uvedl, že pilot patřil ke zkušeným a měl za sebou službu v indonéském vojenském letectvu. "Policie vytvoří vyšetřovací výbor, který by měl zjistit, co nehodu způsobilo. Teď se musíme postarat především o zraněné," řekl novinářům. "Této tragické nehody je mi hluboce líto."Neštěstí pravděpodobně vyvolá otázky kolem bezpečnosti několika desítek nízkonákladových leteckých společností, které se za poslední desetiletí v Asii objevily. Analytici nicméně uvádějí, že neexistuje pádný důkaz naznačující, že by nízkonákladové společnosti byly k nehodám náchylnější než jejich konkurence nabízející plné služby.
"Bezpečnost má jen málo do činění se skutečností, zda je letecká společnost levná nebo drahá," tvrdí Suharto Madžíd z indonéské dopravní společnosti, nevládní agentury, která lobbuje za zlepšení bezpečnosti v dopravním sektoru. "Nízkonákladoví i klasičtí přepravci musejí dodržovat stejný bezpečnostní standard," dodává.
Ilustrační foto: www.flickr.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.