V Turecku byl zatčen další Němec, šířil prý kurdskou propagandu

Zahraničí
26. 7. 2018 12:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Turecké úřady zadržely ve středu německého státního příslušníka s obviněním, že na sociálních sítích šířil propagandu ve prospěch kurdských radikálů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na místní média. Muže, který je zřejmě tureckého původu, zatkla protiteroristická policejní jednotka v provincii Hatay na jihovýchodě země a dotyčný byl vzat do vazby.

Podle tureckých médií čelí obvinění, že na sociálních sítích propagoval Stranu kurdských pracujících (PKK). Tu řadí k teroristickým organizacím nejen Turecko, ale i Spojené státy a Evropská unie.

Strana kurdských pracujících vede od roku 1984 ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na čtyřicet tisíc obětí.

Vztahy Turecka s Německem a dalšími evropskými státy jsou napjaté od té doby, kdy turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan zahájil tažení proti svým odpůrcům po nezdařeném pokusu o převrat z července 2016. Zadrženo bylo více než 50 tisíc lidí a dalších asi sto šedesát tisíc osob, včetně novinářů, soudců nebo učitelů, bylo propuštěno ze zaměstnání.

Německo zrušilo sankce a stáhlo varování před zatčením

Berlín masové zatýkání kritizoval, odmítl vydat osoby, které byly podle Turecka do puče zapleteny, a požaduje osvobození několika německých občanů zatčených v Turecku.
Ke zmírnění napětí mezi Tureckem a Německem přispělo únorové propuštění německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu.

Minulý týden v Turecku vypršel výjimečný stav, který trval dva roky. Německo následně oznámilo, že ruší hospodářské sankce, které na Turecko uvalilo, a odstranilo ze svých webových stránek varování před zatčením pro německé občany, kteří chtějí zemi navštívit.

Ve středu nicméně turecký parlament přijal nový protiteroristický zákon, který přejímá řadu opatření z výjimečného stavu. Umožňuje další tři roky omezovat svobodu shromažďování k demonstracím, propouštět státní zaměstnance podezřelé ze styku s teroristy nebo držet lidi ve vazbě bez soudního rozhodnutí až 12 dnů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Emre Tazegul

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ