Ve stopách Sarkozyho. Čína bude mít svou Carlu Bruniovou

Zahraničí
9. 11. 2012 18:33
Pcheng Li-jüan.
Pcheng Li-jüan.

Zatímco Spojené státy se obávají, že Čína bude do dvou let disponovat ponorkami s balistickými nukleárními střelami a vytvoří jadernou triádu, v Říši středu se vše připravuje na uvedení jiné zbraně, i když spíše z oblasti "soft power". Je jí manželka příštího čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, známá zpěvačka Pcheng Li-jüan.

Oblíbená 49letá folková zpěvačka si užívala slávu už v době, kdy byl její manžel ještě neznámým funkcionářem, píše Die Welt. Se svými folkovými písněmi (jedna z nejúspěšnějších se jmenuje Lidé z naší vesnice) září dlouhodobě na státní televizi CCTV. Nyní se má po 18. kongresu komunistické strany stát první dámou.

Si Ťin-pching své budoucí ženě připadal při prvním setkání "prkenný".Vzhledem ke své eleganci a kráse bývá přirovnávána k manželce francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho Carle Bruniové. Mezi obyčejnými Číňany má obrovské množství fanoušků. "Má opravdu krásný hlas," tvrdí postarší dáma oslovená na ulici Pekingu. "Vylepšila by obraz Číny, protože je elegantní a dobře vypadá. Myslím, že většina cizinců jí bude okouzlena," přemýšlí zas jiná žena.

Pcheng Li-jüan je vskutku příkladná dáma - již v 18 letech vstoupila do armády. Svého chotě, se kterým má jednu dceru, potkala v 80. letech, svatba byla v roce 1987.

Jak však v minulosti uvedla v jednom interview, které v posledních měsících kolovalo čínským internetem, o deset let starší Si ji prý zprvu nijak neokouzlil, připadal jí "prkenný" a starý. Nešlo ovšem o nic, s čím by si čínští cenzoři neporadili. Dnes už lze o Pcheng najít pouze větu na oficiálních webech konstatující, že šlo o lásku na první pohled.

Zatím není jasné, jestli Pcheng bude moci ve své kariéře pokračovat. Čínské první dámy se na veřejnosti zpravidla příliš neobjevují. Nejaktivnější byla manželka Mao Ce-tunga Ťiang Čching, jež rozvíjela ve straně vlastní kariéru. Po Maově smrti a následném boji o moc byla ze strany vyloučena a následně jako vůdkyně "gangu čtyř" odsouzena k trestu smrti, který jí byl později změněn na doživotí. Nakonec byla ze zdravotních důvodů propuštěna a v roce 1991 spáchala sebevraždu.

Autor: - bro - Foto: Profimedia

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ