Ve světě stále žijí desítky milionů otroků

Zahraničí
19. 10. 2013 15:00
Haiťané doslova otročí na polích cukrové třtiny v sousední Dominikánské republice.
Haiťané doslova otročí na polích cukrové třtiny v sousední Dominikánské republice.

Zhruba 30 milionů lidí po celém světě v současnosti stále žije v otrockých podmínkách. Vyplývá to z nejnovějších údajů organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation. Téměř polovinou se na tomto počtu podílí Indie. Studie vychází z definice moderního otroctví, která zahrnuje například nucené manuální práce, obchodování s lidmi či nucené sňatky.

"Ještě dnes se někteří lidé rodí do dědičného otroctví. Je to šokující, ale je to tvrdá realita," píše se ve zprávě. "Další oběti jsou uneseny a prodány, případně zneužívány, a to například k nuceným sňatkům, neplacené práci na rybářských lodích a domácím pracím.

Nucená prostituce (ilustrační foto).Další oběti jsou podvedeny a vlákány do situací, ze kterých nelze uniknout, například pomocí falešných příslibů dobrého zaměstnání či vzdělání," upozorňuje zpráva.

Walk Free Foundation definuje otroctví jako kontrolu nad lidmi, která jim upírá svobodu a využívá je k dosažení zisku nebo pro sexuální účely, a to obvykle pomocí násilí, nátlaku a podvodu.

V přepočtu na počet obyvatel je podle organizace situace nejhorší v Mauritánii, kde žijí v otrockých podmínkách asi čtyři procenta populace. Na dalších místech jsou Haiti, Pákistán, Indie a Nepál.

Organizace rovněž upozorňuje, že ve vyspělých zemích je otroctví rozšířenější, než se dosud předpokládalo.

"Naše odhady říkají, že počet lidí v otroctví je v bohatých zemích ve skutečnosti zhruba šestkrát až desetkrát vyšší, než se tyto země domnívají," uvádí.

Arabští otrokáři na jihovýchodě Afriky v 19. století.

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá americká první dáma Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair či spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

Země s největším počtem lidí žijících v otrockých podmínkách (odhady)

Indie 13,9 milionu, Čína 2,9 milionu, Pákistán 2,1 milionu, Nigérie 701 tisíc, Etiopie 651 tisíc, Rusko 516 tisíc, Thajsko 473 tisíc, Kongo 462 tisíc, Barma 384 tisíc, Bangladéš 343 tisíc.


Zdroj: Walk Free Foundation

 

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , archiv

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ