Gigantická hradba, jejíž dnešní podoba pochází z časů dynastie Ming, je mnohem delší, než se dosud odhadovalo. A sice o téměř neuvěřitelných 2,5 tisíce kilometrů. Nové rozměry Velké čínské zdi jsou výsledkem dvouletého měření čínských odborníků. Dnes o tom informoval list China Daily.
Jen část zdi postavená za dynastie Ming (1386 až 1644) je dlouhý 8851 kilometrů, což je o 2551 kilometrů více, než se dosud uvádělo.
Podle China Daily použili kartografové a experti na ochranu památek při důkladném zkoumání Velké čínské zdi globální navigační systémy, infračervené měřící přístroje a další nejmodernější technologii.
Stavba (období Ming) sestává z 6259 kilometrů zdi, 359 kilometrů příkopu a 2232 kilometrů jiných přírodních obranných bariér, jako jsou kopce a řeky.
Výzkum ale také ukazuje, že dílo, které je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, je na mnoha místech ohroženo rozpadem a zkázou. Největší hrozbou pro monument jsou prý klimatické změny a infrastrukturní projekty.
Se stavbou různých částí Velké čínské zdi (v čínštině doslova „Dlouhé zdi") začal už první čínský císař Čchin Š‘-chuang-ti (259 až 210 před Kristem). Měření zdi se nyní začíná soustředit na části, které byly postaveny za dynastií Čchin a Chan (od 221 před Kristem do 220 po Kristu). Měření by měla trvat do konce letošního roku.
Foto: UNESCO a Profimedia.cz